سیاستِتیتر یک

ایران پذیرش دیپلمات طالبان را تایید کرد اما می گوید که این به شناسایی ارتباطی ندارد

وزارت خارجه ایران تایید می کند که این کشور یک دیپلمات معرفی شده از سوی طالبان را پذیرفته است اما می گوید که این موضوع ارتباطی به شناسایی طالبان از سوی تهران ندارد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (دوشنبه ۵ ثور) در یک نشست خبری در واکنش به گزارش ها مبنی بر پذیرش دیپلمات های معرفی شده از سوی طالبان، گفت که رفت و آمد دیپلمات ها بین پایتخت کشورها طبق کنوانسیون های بین المللی یک امر عادی است و این موضوع ارتباطی به شناسایی طالبان ندارد.

آقای خطیب زاده علاوه کرد که به دلیل حضور میلیون ها مهاجر افغان در ایران، نمایندگی های سیاسی افغانستان ماهانه میزبان شمار زیادی از مراجعین است، به همین دلیل سفارت افغانستان برای رسیدگی به مشکلات مراجعین به کارمندان زیادی نیاز دارد.

قابل ذکر است که پیش تر گزارش هایی مبنی بر پذیرش سه دیپلمات طالبان از سوی تهران مطرح شده بود، اما سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز تنها ورود یک دیپلمات را تایید کرد.  

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین به موضوع حملات تروریستی اخیر در سطح کشور اشاره کرد و گفت که طالبان در تامین امنیت برخی از مناطق افغانستان ناموفق بوده است.

وی افزود که کشورش آماده است تجربیات خود را در زمینه مبارزه علیه تروریسم به طالبان منتقل کند.

او با اشاره به حملات اخیر داعش به جامعه هزاره و شیعیان افغانستان، خاطرنشان کرد که در افغانستان هیچ اقلیتی وجود ندارد و تمامی اقوام به طور مشترک در آینده کشور سهیم هستند.

سعید خطیب زاده در بخش دیگری از صحبت هایش به مساله اختلافات مرزی اخیر میان مرزبانان ایرانی و نیروهای طالبان پرداخت و گفت که تاکنون مرزداران ایران به جهت اوضاع داخلی افغانستان و ناآشنایی احتمالی طالبان با مسایل مرزی، با خویشتن داری برخورد کرده اند، اما تداوم این اتفاقات جای نگرانی دارد.

روز گذشته پس از بروز برخی تنش ها در مرز اسلام قلعه میان طالبان و مرزبانان ایرانی، فعالیت این گمرک پر تردد میان افغانستان و ایران برای ساعاتی متوقف شد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا