سیاست

ایران: مداخله خارجی در جنگ پنجشیر تحت بررسی است

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در یک نشست خبری در تهران گفت که اخبار نگران کننده ای از افغانستان و از پنجشیر می رسد.

آقای خطیب زاده با اشاره به حملات گسترده نیروهای طالبان به جبهه مقاومت ملی پنجشیر گفت “حملات شب گذشته به اشد وجه محکوم است.”  

وی افزود که مداخله خارجی در جنگ پنجشیر باید بررسی گردد و ایران این موضوع را تحت بررسی خود قرار داده است.

لازم به ذکر است که روز گذشته گزارش هایی منتشر گردید که گویا هواپیماهای بی سرنشین پاکستانی مواضع جبهه مقاومت ملی پنجشیر را به نفع طالبان هدف قرار می دهند.

مقامات طالبان این گزارش ها را رد می کنند.

آقای خطیب زاده علاوه کرد: “شهادت رهبران افغانستان مایه تاسف است. دخالت خارجی که اشاره کردید باید بررسی شود و ما این موضوع را در دست بررسی داریم. تاریخ افغانستان نشان داده است که دخالت مستقیم و غیرمستقیم خارجی در امور افغانستان، نتیجه ای جز شکست برای نیروهای متجاوز ندارد. مردم افغانستان مردمی بسیار استقلال طلب هستند و هرگونه دخالت خارجی در امور افغانستان محکوم است.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت که طالبان باید به تعهدات خود پایبند باشند و اخبار منتشر شده درباره محاصره پنجشیر مایه نگرانی است.

او گفت مسئله پنجشیر فقط راه حل سیاسی دارد و موضوع قطع آب و برق مردم به هیچ وجه از منظر بین المللی و حقوق بشردوستانه قابل پذیرش نیست.

این در حالیست که ذبیح الله مجاهد لحظاتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفته است که درباره پنجشیر مذاکره دیگر امکان پذیر نیست و زمانی که طالبان به آنها پشنهاد مذاکره را داده بود با پاسخ منفی از سوی جبهه مقاومت پنجشیر مواجه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا