• انتشار: ۱ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 68651
پرینت

ایران: طالبان مسئول تامین امنیت مردم افغانستان است

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت طالبان به عنوان حاکمان افغانستان موظف به تامین امنیت شهروندان خود می باشد اما ایران هیچگاه مردم افغانستان را تنها نگذاشته است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به عنوان مسئول وضعیت مردم موظف است تمام تلاش خود را بکند تا امنیت، صلح و ثبات و تامین نیازهای اولیه مردم اتفاق بیفتد.»

به نقل از رسانه های ایرانی خطیب زاده در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران و در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه طبق برخی از گزارش‌ها ایران در طی مدت اخیر ۱۴۱ هزار مهاجر افغانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده است را دیپورت کرده است و آیا سیاست ایران در مدت اخیر دیپورت این مهاجران غیرقانونی بوده است و آیا این اخبار تأیید است،‌ گفت: «من تأکید می‌کنم که ایران به عنوان یک کشور همسایه سعی کرده که میزبان خوبی برای جاماندگان و آوارگان کشور همسایه افغانستان باشد. ما در حال حاضر میزبان چهار میلیون اتباع افغانی هستیم. تلاش ما این است که کشور همسایه‌مان افغانستان کشوری امن باشد. مأمنی امن برای مردم افغانستان باشد و این کشور توسط خود مردم این کشور رشد و توسعه پیدا کند و ما نیز در این فرایند به مردم افغانستان کمک کنیم. همانطور که پیش از این گفته‌ام ما در برهه‌های سخت هیچ گاه مردم افغانستان را تنها نگذاشته‌ایم.»

خطیب زاده همچنین درباره سیاست ایران در قبال هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان؛ گفت: «مواضع جمهوری اسلامی ایران بارها توسط مقامات رسمی بیان شده است. هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به عنوان مسئول وضعیت مردم موظف است تمام تلاش خود را بکند تا امنیت، صلح و ثبات و تامین نیازهای اولیه مردم اتفاق بیفتد و ایران هم با همین رویکردِ حفظ و صیانت از مردم افغانستان مراوداتی با همه اطراف از جمله هیأت حاکمه سرپرستی داشته که در سفر نماینده ویژه امور افغانستان هم تشکیل دولت فراگیر به شمول همه گروه‌ها که بازتاب دهنده تنوع قومیتی افغانستان باشد مورد تاکید قرار گرفته است.
افغانستان بخش جدایی ناپذیر صلح و امنیت در منطقه است و تلاش کردیم خواست و اراده مردم افغانستان برای آینده شان محقق شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.