اجتماعی

ایران روند اخراج اجباری پناهجویان افغان را افزایش داده است

روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه (۲۱ قوس) در گزارشی نوشت که ایران روند اخراج اجباری پناهجویان افغان که پس از روی کار آمدن طالبان مجبور به فرار از افغانستان شده اند را افزایش داده است.

وال استریت ژورنال در گزارش خود، روایت یک سرباز نظام پیشین را می کند که پس از سقوط دولت پیشین با سختی زیاد از ولایت نیمروز وارد خاک پاکستان شده و سپس وارد ایران می گردد.

این سرباز می گوید که در خاک ایران او به همراه چند پناهجوی دیگر افغان سوار بر یک لاری بودند که اما این لاری تصادف می کند و او زخمی می شود.

وی پس از این حادثه در یک شفاخانه ایرانی بستری می گردد، اما بدون آنکه دوره درمان خود را تکمیل کند، از شفاخانه مرخص می گردد و توسط مقام های ایرانی به افغانستان عودت داده می شود.

این سرباز هم اکنون در یکی از ولایات جنوبی کشور در بستر بیماری است و می گوید که دیگر فرار نمی کند.

این گزارش در حالی مطرح می گردد که حدود ۲ ماه پیش رئیس شورای پناهندگان ناروی (نروژ) در دیدار از یکی از کمپ های پناهجویان افغان در یکی از ولایات ایران گفته بود که پس از سقوط دولت در افغانستان، روزانه تا ۵ هزار پناهجوی افغان به صورت غیرقانونی وارد خاک ایران می گردند.

«یان ایگلند» پیش بینی کرده بود که با نزدیک شدن فصل سرما انتظار می رود که پناهجویان بیشتری سعی کنند وارد خاک ایران شوند.

او پیشنهاد کرده بود که بهترین راه برای جلوگیری از سیل مهاجرت های غیرقانونی این است که از افغان ها در افغانستان حمایت گردد و امید برای زندگی را در دل آنها زنده کرد.

پیش تر وزیر داخله ایران نیز در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرده بود که ایران هم اکنون میزبان بیش از ۲ میلیون مهاجر افغان است و کشورش نمی تواند بیشتر از این تعداد، میزبان پناهجویان جدید باشد.

او هشدار داده بود که پناهجویان جدید که به صورت غیرقانونی وارد ایران می شوند را بازگشت خواهند داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا