سیاست

ایران: دولت فراگیر و مبارزه با داعش در افغانستان از منافع کلان مشترک کشورهای منطقه است

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران معتقد است تشکیل یک دولت فراگیر می تواند امنیت افغانستان را تامین کند

آقای رئیسی در گفت و گویی تلفنی با ولادمیر پوتین افزود تمام اقوام و گروه های سیاسی افغانستان باید در دولت حضور  داشته باشند.

در این گفت و گوی تلفنی که روز گذشته صورت گرفت رئیس جمهور ایران تاکید کرد تشکیل دولت فراگیر و مبارزه با داعش در افغانستان مواضع مشترک بیشتر کشورهای منطقه و جهان است.

به نقل از رسانه های ایرانی، آقای رئیسی از سویی هم تاکید کرد: «حضور داعش در افغانستان را برای منطقه و این کشور خطرناک می‌دانیم که باید در مقابل خطرات این توطئه هوشیار باشیم».

رییس جمهوری ایران با بیان این‌که تهران و مسکو در بسیاری از موضوعات بین‌المللی همگرایی و هم‌افزایی دارند، اظهار داشته‌است: «مقابله با یکجانبه‌گرایی و تحکیم چندجانبه‌گرایی از اهم وجوه مشترک دو کشور است».

رییسی بر ضرورت همکاری‌های مشترک دو کشور در مسایل منطقه‌ای، تأکید کرده گفت: «تداوم حضور بیگانگان در سوریه را بر خلاف خواست ملت و دولت سوریه و غیرقانونی می‌دانیم چرا که ثبات و امنیت این کشور را تهدید می‌کند.»

این در حالی است که طالبان داعش را تهدید جدی نمی‌دانند و می‌گویند این گروه حضور فیزیکی در افغانستان ندارد؛ در حالی‌که داعش اخیرا مسئولیت چندین حمله مرگبار را به عهده گرفته‌است.

طالبان همچنین حکومت فعلی خود را همه‌شمول می‌دانند و می‌گویند از تمام‌ اقوام افغانستان در دولت آنها مشارکت دارند. منتقدان اما می‌گویند، تمام اعضای دولت فعلی مستقر در کابل طالبان و عمدتان پشتون هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا