• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67623
پرینت
نشست امنیت منطقه ای در هند

ایران: داعش و جنگ فرقه ای افغانستان را تهدید می کند

شمخانی با اشاره به تسلط طالبان بر افغانستان گفت امروز «با واقعیتی جدید در افغانستان روبرو هستیم و بدون توجه به این واقعیت نمی‌توان امیدی به برون رفت این کشور از مسائل و مشکلات متراکم آن داشت».

شمخانی

دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در نشست منطقه ای هند گفت امریکا به بهانه صلح و مبارزه با تروریزم بیست سال پیش به افغانستان حمله کرد اما امروز وضعیت تروریزم در این کشور بدتر از گذشته است.

علی شمخانی گفت: «بیست سال پیش امریکا ادعا می کرد که می‌خواهد از افغانستان کشوری الگو و الهام‌بخش درست کند. اما به جای ارائه‌ الگوی موفق و الهام‌بخش، تمام مولفه‌ها در این کشور بحران زده منفی‌تر از گذشته شد».

به گفته او، در حال حاضر در افغانستان تروریزم افزایش یافته، فقر و فلاکت رو به فزونی گذاشته، کشت و قاچاق مواد مخدر بیشتر شده و مهاجرت مردم افغانستان افزایش یافته است.

این مقام ایرانی، در ادامه بیان کرد امریکا حتی در موضوع صلح در افغانستان نیز فریبکارانه رفتار کرد و با وجود تظاهر به ایجاد صلح در افغانستان، هیچ برنامه‌ای برای این کار نداشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد تنها راه نجات افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت اقوام این کشور است.

در نشست امنیت منطقه ای امروز (چهارشنبه، ۱۹ عقرب) در هند هفت کشور منطقه شرکت کرده اند و در درباره افغانستان گفت و گو می کنند.

شمخانی با اشاره به تسلط طالبان بر افغانستان گفت امروز «با واقعیتی جدید در افغانستان روبرو هستیم و بدون توجه به این واقعیت نمی‌توان امیدی به برون رفت این کشور از مسائل و مشکلات متراکم آن داشت».

او تصریح کرد: «همه می‌دانیم که افغانستان کشوری متشکل از اقوام و مذاهب گوناگون است و تنها در پرتو مشارکت همه‌ اقوام، مذاهب، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی این کشور می‌توان امیدوار به عبور این کشور از شرایط بحرانی بود و حذف یا نادیده گرفتن هریک از این اعضا به‌منزله‌ی ورود مجدد افغانستان به شرایطی مبهم و ناپایدار است».

شمخانی در ادامه تاکید کرد «تنها راه نجات افغانستان تشکیل یک دولت فراگیر ملی و با مشارکت همه‌ اقوام و مذاهب است.

او خطاب به اشتراک‌کنندگان نشست امنیتی هند گفت:«ما اکنون در افغانستان با تهدیدی مواجه هستیم که می‌تواند بخشی از طرح و برنامه‌ اشغال‌گران برای منطقه و پیش‌برد اهدافشان باشد».

به باور شمخانی، این تهدید ناشی از «حضور، رشد و توسعه‌ داعش و گروه‌های تروریستی تکفیری از یک سو و خطر بروز جنگ فرقه ای در افغانستان از سوی دیگر است. او بیان کرد «این موضوع، همه‌ ما را چه همسایه و چه غیرهمسایه در منطقه دچار مشکل خواهد کرد».

این مقام ایرانی در ادامه به مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه پیشنهاد کرد برای مسئول ساختن کشورهایی که باعث و بانی وضع کنونی در افغانستان شده‌اند، تلاش ورزند و به حل مشکلات مردم افغانستان در مقابله با بحران انسانی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.