• انتشار: 28 ژانویه 2017
  • ساعت: 19:43
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 18096
پرینت

ایران: تقویت روابط ایران و پاکستان، به افغانستان کمک می کند

یک مقام ارشد ایرانی گفته است که تقویت روابط کشورش با پاکستان می تواند به پیشبرد روند سیاسی افغانستان کمک کند.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی پارلمان ایران گفته است که روابط کشورش با پاکستان به منظور پیشبرد روند سیاسی افغانستان باید تقویت گردد.

خبرگزاری فارس به نقل از آقای بروجردی نوشته است “ایران و پاکستان می توانند نقش مهمی در کمک به افغانستان ایفا کنند تا این کشور با بحران های جاری خود مقابله کند.”

این مقام ایرانی با اشاره به تلاش های جاری برای از سرگیری پروسه صلح، گفت: “نیاز به گفتگو میان تمامی گروه های سیاسی در افغانستان است. هیچ کشوری نباید تصمیماتش را به مردم افغانستان تحمیل کند.”

بروجردی ضمن اظهار امیدواری از بهبود روابط کشورش با پاکستان، افزود: “دو کشور (پاکستان و ایران) در دوران بحران همدیگر را حمایت کرده اند.”

وی همچنین گفت که اسلام آباد و تهران توافق بر همکاری های نزدیک در راستای مبارزه علیه مواد مخدر کرده اند.

لازم به ذکر است که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیش تر و به دنبال امضای توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار گفته بود: “ما از دستاورد  اخیر دولت وحدت ملی افغانستان برای دستیابی به توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار استقبال می کنیم. امیدواریم یک پروسه صلح افغانی، صلح دوامدار و جامع را برای افغانستان بیاورد.”

این گفته ها از سوی این مقام ایرانی در حالی مطرح می شود که روابط افغانستان و پاکستان بدنبال شماری از حملات تروریستی مرگبار در سطح کشور به شدت تیره شد.

شماری از مقامات کشور با اشاره به اینکه بسیاری از گروه های تروریستی در پاکستان پناهگاه های امن دارند، گفته اند که کلید اصلی صلح افغانستان، شروع مذاکرات با اسلام آباد و نه گروه های شورشی می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.