سیاست

ایران: تشکیل دولت همه شمول در افغانستان ضرورتی غیر قابل انکار است

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان که در چین در حال برگزاری است گفت، تشکیل دولت همه شمول در افغانستان یک ضرورت غیر قابل انکار می باشد.

آقای عبداللهیان گفت: «ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور و مشارکت مؤثر و پایدار همه گروه‌های قومی افغانستان واقعیتی است غیرقابل انکار. انتظار ما این است که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان گام‌های عملی بیشتری را در این راستا بردارد.»

وزیر خارجه ایران تشکیل دولت همه شمول را مهم ترین وعده سیاسی طالبان خواند و گفت که این وعده مهم سیاسی تاکنون تحقق نیافته است.

سفارت ایران در کابل نیز در توییتی به نقل از صحبت های وی نوشته است: «اینجا در تونشی جمع نشده ایم که بجای مردم افغانستان تصمیم بگیریم، بلکه اینجا هستیم که به همه مردم افغانستان کمک کنیم، آینده روشن و شکوفا و سرشار از رفاه داشته باشند. همسایگان باید نقش مهمی در صلح و ثبات افغانستان ایفا کنند. تشکیل دولت فراگیر ضامن ثبات افغانستان است.»

به نقل از رسانه های ایرانی، امیرعبداللهیان همچنین در سخنانش به موضوع حضور و گسترش گروه داعش شاخه خراسان در افغانستان پرداخت و گفت که «توسعه فعالیت های هراس افکنانه داعش در افغانستان جای تردیدی نگذاشته است که نیازمند اقدام جمعی کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم هستیم.»

لازم به ذکر است که سومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در شهر «تونشی» چین به میزبانی وزیر خارجه این کشور از روز گذشته (چهارشنبه ۱۰ حمل) شروع شده و امروز به پایان می رسد.

مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان و نمایندگانی از روسیه و امریکا نیز به چین رفته اند تا علاوه بر اشتراک در این نشست، در نشست تروئیکای توسعه یافته که آن نیز در چین برگزار می گردد شرکت کنند.  

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. پاکیستان خوب میداند که با نوکرانشان هرگیز نمی تواند در افغانستان حاکمیت کند،
    مردم سلهشورافغانستان پوزی گروی اجنبی را با خاک خواهند مالید،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا