• انتشار: 23 مارس 2020
  • ساعت: 01:22
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 42791
پرینت

ایران برای حل مشکلات افغانستان اعلام آمادگی کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای درخصوص تحولات جاری افغانستان، اعلام کرد: ایران آمادگی دارد همچون گذشته، در تلاش‌های منطقه‌ای که با هدف حل مشکلات در افغانستان صورت می‌گیرد حضوری فعالانه داشته و ظرفیت‌های خود را برای تأمین صلح و ثبات در این کشور و منطقه بکار گیرد.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران، در بیانیه یاد شده آمده است: «جمهوری اسلامی ایران با نگرانی، تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و در مورد تبعات غیر قابل پیش بینی اختلافات پیش آمده در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری آن کشور بر ثبات داخلی و آثار منطقه‌ای آن احساس خطر می‌کند. 

در این بیانیه اضافه شده است: جمهوری اسلامی ایران وضع پیش آمده را ناشی از بی توجهی دولت آمریکا به مشکلات موجود در برگزاری انتخابات‌ها در افغانستان و غفلت از درسهای گرفته شده از آنها به خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴  آن کشور می‌داند. 
«اولویت دادن به نیازهای تبلیغاتی رییس جمهوری آمریکا در انتخابات ماه نوامبر آینده و شتابزدگی غیر مسؤولانه آن کشور برای پیشبرد گفت وگوها بدون در نظر گرفتن منافع و امنیت منطقه، موجب بی توجهی به مسائل داخلی شده که  شکل گیری وضع موجود از آثار آن بی توجهی است.»

وزارت خارجه ایران در این بیانیه یادآور شده است: پس از بروز اختلافات جاری بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله، متأسفانه همچنان شاهد تداوم سیاست‌های یکجانبه دولت آمریکا و قربانی کردن مصالح ملی مردم افغانستان برای تأمین اهداف تبلیغاتی رییس جمهوری آن کشور بوده‌ایم که نتیجه آن، پیش بردن افغانستان در مسیر تعمیق بحران و افزایش تنش‌های سیاسی در آن کشور است. 

در ادامه این بیانیه آمده است: اکنون جمهوری اسلامی ایران در راستای مصالح عمومی مردم افغانستان و به منظور حفظ صلح و ثبات در آن کشور که آثار عمیق منطقه‌ای دارد، رهبران سیاسی افغانستان و همچنین کشورهای منطقه را دعوت می‌کند تمام ظرفیت‌های خود را برای یافتن راه برون رفت از اختلافات پیش آمده بین ۲ رهبر در ارتباط با نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در آن کشور بکار گیرند. 

در این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرده است که با ایجاد دولتی فراگیر با مشارکت همه جناح‌های سیاسی افغانستان، هر چه زودتر زمینه آغاز گفت وگوهای بین‌الافغانی با مشارکت تمام گروه‌های سیاسی آن کشور به شمول طالبان فراهم شود.  

وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همچون گذشته، در تلاش‌های منطقه‌ای که با هدف حل مشکلات در افغانستان صورت می‌گیرد حضوری فعالانه داشته و ظرفیت‌های خود را برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بکار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.