• انتشار: 11 ژانویه 2020
  • ساعت: 09:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40753
پرینت

ایران اعتراف کرد هواپیمای اوکراینی به اشتباه هدف موشک های سپاه قرار گرفته است

براساس گزارشات تلویزیونی، ایران اعتراف کرد که هواپیمای اوکراینی را به اشتباه و ناخواسته هدف قرار داده است.

ایران روز چهارشنبه هفته گذشته حداقل دوازده موشک بالستیک به دو پایگاه نیروهای امریکایی در عراق شلیک کرد که یکی از آنها به هواپیمای مسافربری اوکراینی که تازه از فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران برخاسته بود برخورد نمود.

بر اثر برخورد این موشک تمامی ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه این هواپیما کشته شدند.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، گفت زمانی که هواپیما سقوط کرد هشتاد و دو ایرانی و ۶۳ کانادایی در پرواز PS 752 هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین سوار بودند.

در این پرواز ۹ خدمه از اوکراین، ۱۰ شهروند سوئدی، ۴ شهروند افغانستانی، ۳ انگلیسی و ۳ آلمانی نیز بودند که همگی کشته شدند.

خبرگزاری‌های ایران صبح شنبه، یازدهم ژانویه – هیجدهم دی ماه، با صدور اطلاعیه‌ای از ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور ساقط شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بر اثر اصابت موشک ضد هوایی اعلام کردند.

در بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران آمده است: «در ساعات پس از انجام عملیات موشکی، پرواز های جنگی نیروهای تروریست آمریکایی پیرامون کشور افزایش یافته و برخی اخبار نیز از مشاهده اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحدهای دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه‌های پدافند هوایی گردیده است. در چنین شرایط حساس و بحرانی، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی(ره) حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.»

این بیانیه در حالی صادر شد که مقام‌های ایران در دو روز گذشته بارها تاکید کرده بودند که هیچ موشکی در زمان سانحه سقوط بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین شلیک نشده است.

در بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران آمده که قرار است مسئولان سپاه پاسداران به زودی برای ادای توضیحات به مردم این کشور در تلویزیون ملی ایران ظاهر شوند.

در بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران آمده است که هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی ناشی از وضعیت فوق العاده نظامی بوده که در ساعات پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های عراق روی داده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران در توییتر نوشته: “یک روز غمناک. نتایج اولیه تحقیات داخلی نیروهای مسلح ما: خطای انسانی در لحظات بحرانی که آمریکا موجب آن شده بود منجر به فاجعه شد. ندامت و پشیمانی عمیق ما، عذرخواهی و تسلیت ما به ملت‌مان، تمامی خانواده‌های قربانیان و ملت‌هایی متاثر از این واقعه.”

شبکه‌های آمریکایی بلافاصله پس از انتشار اخبار پذیرش ایران در هدف قرار گرفتن سهوی این هواپیما اخبار عادی خود را قطع کردند و به حواشی این خبر پرداختند.

کارشناسان نظامی و هواپیمایی به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند از نظر آنها اشتباه ایران در آن بوده که همزمان با حمله موشکی سپاه به پایگاه‌های هوایی عراق آسمان هوایی ایران را از پروازهای مسافربری تخلیه نکرده‌اند.

رویترز در مورد هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که روز چهارشنبه در ایران سقوط کرد نوشته است که این هواپیما طبیعتا دارای هیچیک از این نوع سیستم‌های تدافعی علیه موشک‌های زمین به هوای تور نبوده است.

به نوشته رویترز، به احتمال زیاد خدمه هواپیما فرصت چندانی نداشتند که به نزدیک شدن موشک واکنشی نشان دهند.

مایکل دویتسمن، پژوهشگر موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبوری واقع در ورمونت، آمریکا، گفته است: «خدمه پرواز این هواپیما احتمالا حتی نمی‌توانستند نزدیک شدن موشک را مشاهده کنند و علاوه بر این، در آن زمان کوتاه پس از بلند شدن از باند فرودگاه، خلبان کاملا درگیر هدایت هواپیما بوده است.»

خلبانان و خدمه این پرواز همه از کشور اوکراین بودند و همزمان شهروندان کشورهای کانادا، افغانستان، بریتانیا و سوئد هم با این پرواز از تهران عازم کی‌یف بودند تا احتمالا پرواز دوم خود را از پایتخت اوکراین سر بگیرند.

در دو روز گذشته مراسم سوگواری متعددی برای قربانیان این سانحه دلخراش در نقاط مختلف جهان برگزار شده است.

رسانه‌های کانادا اخبار اصلی خود را به این سانحه اختصاص داده‌اند و ایرانیان مقیم این کشور در شهرهایی چون تورنتو، ونکوور و مونترال مراسم بزرگداشت متعددی برگزار کرده‌اند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.