• انتشار: 20 آگوست 2020
  • ساعت: 16:11
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47470
پرینت

ایران از دو موشک جدید بالستیک و کروز رونمایی کرد

وزیر دفاع ایران با اعلام تولید موشک بالستیک «حاج قاسم» گفت وزارت دفاع به توانایی ساخت موشک‌های بالستیک با سوخت جامد با برد ۱۴۰۰ کیلومتری رسیده است.

وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه ۳۰ اسد از دو موشک بالستیک و کروز به نام‌های «حاج قاسم» و «ابومهدی» رونمایی کرد.

در این مراسم که با حضور مجازی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران برگزار می‌شد امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران با اعلام تولید موشک بالستیک «حاج قاسم» گفت وزارت دفاع به توانایی ساخت موشک‌های بالستیک با سوخت جامد با برد ۱۴۰۰ کیلومتری رسیده است.

قاسم تقی زاده، جانشین وزیر دفاع نیز در این مراسم موشک کروز جدید «ابومهدی» را دارای بردی به مسافت بالای ۱۰۰۰ کیلومتر معرفی کرد و گفت ناوگان نیروی دریایی ایران به زودی به این موشک مجهز خواهد شد.

بنابر اعلام مقامات ایران دو موشک جدید وزارت دفاع نام‌های خود را از اسامی ابومهدی مهندس، نائب رئیس گروه حشد شعبی در عراق و قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس گرفته‌اند. این دو تن در ماه ژانویه گذشته توسط پهپادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد کشته شدند.

تهران در حالی از دستاوردهای نظامی خود رونمایی می‌کند که در هفته‌های اخیر برنامه موشکی و توان تسلیحاتی ایران به موضوع بحث میان قدرت‌های جهانی بدل شده است.

هفته گذشته آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تمدید ممنوعیت ایران در فروش سلاح شد. پیش‌نویس این قطعنامه نتوانست نظر موافق نمایندگان کشورها در شورا را جلب کند و در پی آن دونالد ترامپ اعلام کرد ایالات متحده مکانیسم ماشه را برای بازگرداندن کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.