• انتشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۴:۳۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 53920
پرینت
وزیر خارجه ایران با ملا برادر دیدار کرد

ایران از حکومت فراگیر اسلامی در افغانستان حمایت می کند

وزیر امور خارجه ایران در دیدار با ملا برادر، گفت تهران از تشکیل یک حکومت «فراگیر اسلامی» حمایت می‌کند و آن را برای افغانستان یک ضرورت می‌داند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، می‌گوید این کشور، از حکومت فراگیر اسلامی در افغانستان که همه اقوام، مذاهب و طرف‌ها در آن حضور داشته باشند، حمایت می‌کند.

آقای ظریف، در دیداری که روز یک‌شنبه (۱۲ دلو) با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در تهران داشت، گفت از تشکیل یک حکومت «فراگیر اسلامی»  حمایت می‌کند و آن را برای افغانستان یک ضرورت می‌داند.

وزیر خارجه‌ی ایران، با اشاره به قانون اساسی و نظام افغانستان، گفته است: «ما نمی‌توانیم شرایط را در خلا در نظر بگیریم و باید شرایط برای رسیدن به حکومت آینده در افغانستان مشارکتی شود.»

آقای ظریف، همچنان به ملا برادر گفته است: «مردم افغانستان از شما استند و نباید در جریان عملیات هدف قرار بگیرند.»

از سویی هم، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در برگه‌ی تویترش نوشته است که ملا عبدالغنی برادر و محمدجواد ظریف، در دیداری در تهران، در باره‌ی وضعیت افغانستان، گفت‌وگوهای صلح، عملی شدن کامل توافق‌نامه‌ی دوحه و ضرورت صلح و امنیت در افغانستان و منطقه بحث کرده‌اند.

آقای ظریف، در حالی از تشکیل حکومت فراگیر اسلامی در افغانستان حمایت کرده که پیش از این، در گفت‌وگوی اختصاصی با طلوع نیوز، گفته بود، ایران هنوز هم گروه طالبان را به عنوان یک گروه تروریستی می‌شناسد.

هیئت گروه طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، از چند روز به این طرف در تهران به سر می‌برد. این هیئت، چند روز پیش نیز با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران دیدار کرده بود.

آقای شمخانی پس از دیدار با هیئت طالبان، در برگه‌ی تویترش نوشت: «در ملاقات با هیئت سیاسی طالبان، رهبران این گروه را در مبارزه با امریکا مصمم دیدم. کسی که ۱۳ سال در گوانتانامو زیر شکنجه‌های امریکا بوده، مبارزه با امریکا در منطقه را کنار نگذاشته است.»

او همچنان گفته بود که امریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ بلکه راهبرد امریکا تدوام جنگ و خون‌ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است. دبیر شورای امنیت ملی ایران، افزوده بود که امریکا نمایش گفت‌وگوهای صلح را با هدف ایجاد بن‌بست در گفت‌وگوها میان طرف‌های مختلف افغانستان دنبال می‌کند تا آن‌ها را مقصر ناامنی و بی‌ثباتی نشان بدهد.

هیئت طالبان، در حالی در تهران به سر می‌برد که دولت ایران متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از این گروه است. اخیرا، هیئت مجلس نمایندگان که به خاطر بررسی ناامنی‌ها به ولایت هرات رفته بود، اعلام کرد که اجیران ایران، در بخشی از ناامنی‌ها در این ولایت دست دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.