بین المللسیاست

ایران اجرای برخی تعهدات خود در برجام را متوقف کرد

ایران در نخستین سال‌روز خروج امریکا از برجام با برخی تعهدات خود در چهارچوب این توافق پشت کرد. دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در هژدهم ثور پارسال خروج رسمی امریکا از برجام را اعلام کرده بود. از آن زمان تا کنون، بخش بیشتر تحریم‌های امریکا علیه ایران که بنابر حکم توافق هسته‌ای برجام متوقف شده بود، دوباره از سر گرفته شده است.

شورای عالی امنیت ملی ایران امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور اجرای برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را متوقف می‌کند. حسن روحانی، رییس جمهور ایران، این تصمیم را در نامه رسمی به اطلاع سران بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه نیز رسانده است.

براساس گزارش‌ها، ایران به اعضای باقی‌مانده برجام ۶۰ روز مهلت داده است تا تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای با این کشور را اجرا کنند، در غیر این صورت، ایران اجرای بخش دیگری از تعهدات خود در چهارچوب این توافق را نیز متوقف خواهد کرد.

طبق این هشدار، در صورت بی‌توجهی اعضای باقی‌مانده برجام به این خواست، ایران از تعهدات خود به محدودیت‌های مربوط به سطح غنی‌سازی یورانیم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک نیز بیرون خواهد رفت. ایران تصریح کرده است که این اقدامش به معنای خروج از برجام نیست.

شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است این کشور به منظور صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، برخی اقدامات خود در چهارچوب برجام را متوقف می‌کند. این نهاد گفته است که ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر یورانیم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند. ایران گفته است که این اقدام به معنای خروج از برجام نیست.

در ازای توقف برنامه هسته‌ای ایران، قرار شد بسیاری از تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور برداشته شود. این توافق که به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شهرت دارد، از سوی شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا