• انتشار: ۲۸ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۰۱
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 66126
پرینت

ایجاد پایگاه های نظامی توسط چین در خاک تاجیکستان برای کنترل افغانستان

گزارش ها حاکی از آنست که چین در تلاش برای ایجاد پایگاه های نظامی در کوریدور واخان در خاک تاجیکستان است تا تحرکات در نواحی شمال شرقی افغانستان را تحت کنترل داشته باشد و اجازه ورود به شورشیان به خاک خود را ندهد.

مقام های طالبان در افغانستان نیز به چینی ها وعده داده اند که ایغورهای مسلمان را از این مناطق به عقب برانند.

ساکنان محلی تاجیکستان در کوریدور واخان به «رادیو آزاتیک» قرقیزستان گفته اند چین در مناطق مرزی با افغانستان و تاجیکستان در حال ایجاد پایگاه های نظامی و برج های مراقبت است.

احتمالا پکن با ایجاد این پایگاه ها به دنبال کنترل تهدیدهای ناشی از نفوذ افراطی ها به داخل خاک خود در ولایت سین شیانگ است.

این ساکنان محلی می افزایند همواره شاهد پرواز هواپیماهای بی سرنشین بر فراز این منطقه هستند و پایگاه های مراقبتی و برخی سیستم های دفاعی نیز در این مناطق نصب شده اند.

مقام های چینی و تاجیکستان این گزارش ها را رد می کند، اما ساکنان محلی و گزارشگر محلی رادیو آزاتیک عکس هایی از وجود این پایگاه ها را منتشر کرده اند.  

البته این ساکنان می گویند که چین ماه هاست که در تلاش برای ایجاد این پایگاه های نظامی در کوریدور واخان است، و با نیروهای تاجیکستان و افغانستان (دولت پیشین) همکاری داشت. اما با سقوط دولت در افغانستان، این کشور کنار زده شده و چین با تاجیکستان در حال ایجاد این پایگاه ها هستند.

کنترل مسلمانان مخالف دولت چین «ایغورها» یکی از اصلی ترین نگرانی های دولت چین محسوب می گردد که گفته می شود برخی حملات خود علیه تاسیسات دولتی چین را در خاک افغانستان طراحی می کنند.  

دو شاهد عینی می گویند که پیش از سقوط دولت در کابل چندین بار به تاسیسات نظامی چین که با همکاری نیروهای افغان و تاجیکستان در حال ساخت بود رفته اند. با سقوط دولت، افغانستان کنار زده شد، اما چین همچنان به همکاری خود با نیروهای تاجیکستان ادامه می دهد.

یک مقام تاجیک در دوشنبه نیز به رادیو آزاتیک قرقیزستان این موضوع را تایید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.