• انتشار: ۲۱ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۱:۱۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67799
پرینت

ایتالیا به خانم «ماریا بشیر» دادستان سابق هرات تابعیت ایتالیایی داد

دولت ایتالیا روز پنجشنبه به خانم «ماریا بشیر» دادستان پیشین ولایت هرات که در جریان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و افغان های آسیب پذیر از کشور خارج شده بود، تابعیت ایتالیایی داد.

وزارت عدلیه ایتالیا روز پنجشنبه (۲۰ عقرب) اعلام کرد که حکومت ایتالیا تصمیم گرفته به خانم ماریا بشیر ۵۱ ساله دادستان پیشین ولایت هرات در غرب افغانستان تابعیت ایتالیایی اعطا کند.

خانم ماریا بشیر از سال ۲۰۰۹ تا پیش از سقوط دولت اشرف غنی، به عنوان دادستان ولایت هرات بود؛ او در سال ۲۰۱۱ توسط مجله تایم به عنوان صد زن تاثیر گذار دنیا انتخاب شد و آمریکا نیز به او جایزه شجاعت اهدا کرد.  

لازم به ذکر است که خانم ماریا بشیر یگانه زن افغان بود که توانسته بود چنین سمت بالایی را کسب کند.

«مارتا کارتابیا» وزیر عدلیه ایتالیا روز پنجشنبه گفت دولت ایتالیا با اعطای تابعیت به خانم ماریا بشیر می خواهد نشان دهد که همچنان از تمامی زنان افغان که برای احقاق حق و آزادی شان با بهای بالایی مبارزه می کنند حمایت می کند.»

وی افزود: «اعضای کابینه ایتالیا ناوقت روز چهارشنبه تصمیم به اعطای تابعیت به خانم ماریا بشیر گرفتند و گفتند که او در زمان حضور نیروهای ایتالیایی در افغانستان همکاری نزدیکی با آنها داشته و برای حاکمیت قانون و تقویت نهادها در افغانستان تلاش زیاد کرده است.»

خانم ماریا بشیر به خبرگزاری «انسا» ایتالیا گفت که امیدوار است با همکاری دوستان ایتالیایی اش همچنان بتواند به زنان افغانستان کمک کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.