بین المللسیاست

“ایالت خیبرپختون خواه پاکستان متعلق به افغان ها است”

لازم به ذکر است که این گفته اخیر وی، بحث ها و جنجال های بسیاری را در فضای مجازی و رسانه ای پاکستان برانگیخته است.

محمود خان اچکزی رهبر حزب عوام ملی خیبرپختونخواه پاکستان در گفتگو با یک روزنامه انگلیسی افغانستان گفته است که ایالت خیبرپختونخواه این کشور متعلق به افغان ها می باشد و تمامی این افغان ها می توانند در این ایالت بدون هیچ گونه ترس و نگرانی زندگی کنند.

آقای اچکزی علاوه کرد “به هیچ کس اجازه نخواهد داد که مهاجران افغان را در خاک خودشان مورد آزار و اذیت قرار دهند. اگر افغان ها در دیگر نقاط پاکستان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، آنها می توانند به این ایالت آمده و در این ایالت زندگی کنند زیرا کسی در این ایالت از این مهاجران کارت هویتی مهاجرت درخواست نخواهد کرد زیرا این منطقه متعلق به خود افغان ها می باشد.”

در همین حال اما پرویز ختاک وزیر ایالتی خیبر پختونخواه با انتقاد تندی نسبت به گفته های آقای اچکزی گفت که آقای اچکزی به تمامی پاکستانی ها توهین کرده است.

ختاک گفت “مردم خیبرپختونخواه در سال ۱۹۴۷ به نفع پاکستان رای دادند، نه افغانستان. آیا محمد خان اچکزی پاکستانی بدون ایالت خیبرپختونخواه می خواهد؟”

اما پس از این که صحبت های آقای اچکزی انتقادهای شدیدی را در پاکستان بدنبال داشت، وی در بیانیه ای جدید گفت که منظور وی این است که به پس زمینه تاریخی ایالت خیبرپختونخواه قبل از موافقت نامه خط دیورند نگاه شود و منظور وی این نبوده است که این ایالت متعلق به افغانستان است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا