برگزیده هابین المللسیاستِتیتر یک

اگر طالبان واقعا صلح می خواهد باید با دولت افغانستان گفتگو کند

به گزارش رها، زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان،خود داری نمایندگان طالبان ازدیدار با هیأت دولت افغانستان در نشست ابوظبی را “اشتباه” خوانده و گفته است اگر این گروه واقعا خواهان پایان جنگ است، باید با دولت افغانستان روی میز مذاکره بنشیند.

آقای خلیلزاد این موضوع را امروز (۲۰ دسامبر) پس از پایان نشست سه روزه مقام‌های آمریکایی با نمایندگان طالبان در ابوظبی امارات متحده عربی، در مصاحبه با تلویزیون خصوصی آریانا بیان کرد.

آقای خلیلزاد گفت: “طالبان می‌گویند که خواهان پایان جنگ افغانستان از راه حل سیاسی هستند؛ اگر این گروه واقعا درپی برقراری صلح در افغانستان است و دراین مورد جدی فکر می‌کند، باید رودررو با حکومت افغانستان گفتگو کند و در مورد آینده افغانستان به توافق برسد”.

گفتگوهای سه روزه رو در روی نمایندگان گروه طالبان و آقای خلیلزاد در ابوظبی دیروز پایان یافت. دراین مذاکرات نمایندگانی از دفتر سیاسی طالبان در قطر، نمایندگانی از شاخه‌های نظامی این گرو، نمایندگان آمریکا و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، عربستان و امارات شرکت داشتند.

دولت افغانستان هم به این نشست نمایندگان خود را فرستاده بود اما طالبان در چند روز گذشته با انتشار چند خبرنامه‌ تأکید کردند که حاضر نیستند با هیأت دولت افغانستان گفتگو کنند.

آقای خلیل زاد می‌گوید که عدم دیدار نمایندگان طالبان با هیأت دولت افغانستان تاثیر منفی بر روند گفتگوهای صلح در این کشور خواهد داشت.

خلیل باز با اشاره به خبر نیویورک تایمز در باره پیشنهاد تشکیل دولت موقت،گفت: “طالبان با پیش بردن هدف شوم خود، خبرهای غلط را پخش می‌کنند تا بین ما و حکومت افغانستان مشکلات به وجود آید”.

وی افزود: “بنابر پیشنهاد عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جریان مذاکرات با طالبان بر سریک آتش بس سه‌ماهه صحبت شد ولی پاسخ هیأت طالبان این بود که آنها صلاحیت گفتگو در این مورد را ندارند و باید با رهبری خود مشورت کنند”.

شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این شایعات با اشاره به تلاش‌ها برای پایان‌دادن به جنگ در افغانستان، اعلام کرد که مردم این کشور “معامله عجولانه”ای که قربانی‌های مردم افغانستان را نادیده بگیرد، نمی‌پذیرند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا