• انتشار: 28 اکتبر 2019
  • ساعت: 17:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39079
پرینت
رئیس مجلس نمایندگان:

اگر به نماینده ای توهین کرده باشم از همه معذرت می خواهم

میر رحمان رحمانی رییس نمایندگان توهین به یک عضو مجلس را رد کرد و گفت اگر توهین کرده باشد نه تنها از نماینده مجلس بلکه از تمامی نمایندگان و مردم افغانستان معذرت می‌خواهد.

تنش در نشست روز شنبه (۴ عقرب) مجلس سبب درگیری لفظی میان نمایندگان شده بود. در آن نشست، تنش پس از آن بالا گرفت که حفیظ الله جلیلی نماینده کابل به دلیل این‌که در ساعت امتیازی فرصت صحبت کردن نیافته بود، اعتراض کرد.

میر رحمان رحمانی رییس مجلس اعتراض او را خلاف اصول خواند و در یک مورد جلیلی را “لوده احمق” خواند و در مورد دیگر گفت که “خود را به لوچکی زده است”.

این اظهارات آقای رحمانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده در پی داشت و کاربران این برخورد رییس مجلس را خلاف ادب و اصول خوانده‌اند.

اما؛ آقای رحمانی در نشست امروز دوشنبه (۶ عقرب) گفت که چنین کلمه‌ای را به زبان نیاورده است؛ و اگر واقعاً این گب را زده باشم؛ غیر از آقای جلیلی، از تمامی نمایندگان و ملت افغانستان معذرت می‌خواهد.

نشست روز شنبه مجلس، حفیظ الله جلیلی با رییس دبیرخانه مجلس درگیر لفظی کردند؛ اما شماری از نمایندگان از جا برخواستند و به سمت ریاست مجلس و ریاست دبیرخانه می‌رفتند و رییس مجلس مجبور شد به دلیل کنترل تنش نشست امروز مجلس را پایان یافته اعلام کند.

آقای جلیلی در نشست امروز دوشنبه مجلس نیز گفت که عبدالقادر زازی رییس دبیرخانه مجلس به صورت غیر قانونی به این کرسی معرفی شده و باید در مورد آن از سوی ریاست مجلس تصمیم گرفته شود.

جلیلی به روز شنبه نیز گفته بود، آقای زازی به صورت غیر قانونی به پست دبیرخانه مجلس گماشته شده و او بخاطر بد نامی مجلس از هرجایی که آمده کار می‌کند.

جلیلی تاکید کرد که رییس دبیرخانه به همراه حدود ۱۰ تن از نمایندگان از بیرون مجلس دستور می‌گیرند و بگونه‌های مختلف مانع کار در مجلس می‌شوند.

بر بنیاد اصول وظایف داخلی مجلس، رییس دبیرخانه مجلس پس از انتخابات داخلی مجلس از سوی رییس مجلس نمایندگان جهت تقرر به رییس جمهور معرفی می‌شود. زازی وطن دوست در رخصتی‌های زمستان سال گذشته پیش از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی از سوی رییس جمهور غنی مقرر شده است.

اما؛ شماری از نمایندگان در نشست امروز مجلس از آقای زازی حمایت کردند و برخورد آقای جلیلی را با وی ناشایسته، زورگویانه و بر بنیاد مطالبات غیر قانونی او، عنوان کردند.

ولی، آقای جلیلی گفت که هیچگونه زورگویی با آقای زازی نکرده و در ضمن ادعای که بر علیه خودش در مورد خواست تقرری برخی افراد در دبیرخانه مجلس از سوی آقای زازی مطرح شده، هم باید بررسی شود.

با این وجود، خالد اسد یک عضو مجلس نمایندگان خطاب به آقای زازی گفت که رییس دبیرخانه مجلس حق دخالت در موضوعات مربوط به نمایندگان مجلس را ندارد و باید خود را با نمایندگان مواجه نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.