• انتشار: 3 ژانویه 2021
  • ساعت: 14:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52778
پرینت
واکنش ارگ به سخنان پمپئو

اکنون مردم افغانستان قربانی حملات طالبان می باشند

مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا، شنبه شب (۱۳ جدی)، در برگه‌ی تویترش نوشت از یک سال به این سو، هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده و این یک دست‌آورد است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه‌ی امریکا، گفت تلفات نیروهای خارجی به این دلیل صفر شده که در حال حاضر، طالبان علیه مردم و حکومت افغانستان می‌جنگند.

آقای مینه‌پال، روز یک‌شنبه (۱۴ جدی)، در یک پیام تصویری گفت: «تلفات نیروهای خارجی به این دلیل صفر شده است که نیروهای امنیتی به تنهایی جنگ را مدیریت و رهبری می‌کنند. در حال حاضر، طالبان علیه مردم و حکومت افغانستان می‌جنگند و تلفات مردم در این جنگ بسیار بلند است.»

مایک پومپیو، وزیر خارجه‌ی امریکا، شنبه شب (۱۳ جدی)، در برگه‌ی تویترش نوشت که از یک سال به این سو، هیچ نظامی امریکایی در افغانستان کشته نشده و این یک دست‌آورد بزرگ است.

او افزود: «ماموریت ما در افغانستان، از بین بردن القاعده و تهدیدات به امریکا است، برای انجام این ماموریت به ۱۰ هزار نیرو نیاز نیست. برای انجام ماموریت‌ها نیروهای افغان و ناتو حضور دارند و امریکا می‌تواند از راه دور از قدرت خود کار بگیرد.»

وزیر خارجه‌ی امریکا، در حالی این حرف را بیان کرده که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا، ماه گذشته از کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان خبر داده بود.

آقای ترامپ، گفته بود که نیروهای نظامی را تا جشن کریسیمس در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد؛ اقدامی که تا هنوز عملی نشده است.

بر اساس توافق‌نامه‌ی امریکا – طالبان که در ماه فبروری سال گذشته در دوحه امضا شد، نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال جاری میلادی به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج شوند و طالبان به نظامیان امریکایی و بین‌المللی حمله نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.