• انتشار: 16 آوریل 2020
  • ساعت: 01:49
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 43639
پرینت

اکنون زمان مبارزه با کرونا ست نه جدال با خودمان/ رهبران جهان رقابت را کنار بگذارند!

در چنین شرایطی باید گفت که زمانی برای رقابت در سطح جهان باقی نمانده است و رهبران دنیا باید برای نابودی این ویروس کشنده دورهم جمع شوند و به طور مشترک کار کنند.

در شرایط کنونی ویروس کوید-۱۹ یا همان کرونا سراسر کره خاکی را فرا گرفته و هرجا که انسان باشد خطر ابتلا به این ویروس کشنده نیز وجود دارد، هیچ کشوری حتی آنهایی که تعداد مبتلایان به کرونا در آن کمتر است نیز از این تهدید عاری نیست. اقتصاد دنیا تحت تأثیر این ویروس شکننده شده و به طور کلی هیچ کشوری در حاشیه امنیت قرار ندارد. تأثیرات مخربی که این ویروس بر اقتصاد کشورهای جهان داشته حتی از خود ویروس نیز تلخ تر است. حتی اگر قرنطینه و فاصله اجتماعی در بسیاری از قریه جات و ولسوالی ها در کشورهای مختلف سبب شود تعداد مبتلایان به کرونا کمتر باشد، باز هم خطر فقر و گرسنگی و نگرانی های تأمین مایحتاج زندگی بسیاری از مردم را به کام مرگ خواهد کشاند. ایالات متحده امریکا، انگلستان و بسیاری دیگر از کشورهای متمول اروپایی تنها قربانیان این ویروس کشنده نیستند و کشورهای فقیر با چالش های کلان اقتصادی بیشتر در معرض تهدید ناشی از کرونا قرار دارند. براساس برخی احتمالات بسیاری از مردم در کشورهای فقیر شغل خود را از دست خواهند داد و برخی دیگر به دلیل ترس از کرونا جان خواهند سپرد. در این میان نمی توان فرد خاصی را سرزنش کرد و زمان اندک است: کشورهای متمول و صنعتی صاحب تکنولوژی باید پا پیش بگذارند و با برداشتن گام های محکم واکسن کرونا را پیدا کنند. خبر خوش در این زمینه این است که چین برای مبارزه با کرونا دو واکسن را روی انسان آزمایش کرده است.این دو واکسن که اولین واکسن ضد کرونا در جهان می باشد مراحل آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته است. چین که خواستگاه این ویروس کشنده محسوب می شود سرانجام توانست جلو شیوع سریع کرونا را در کشورش بگیرد. کوید-۱۹ سبب خطرات بهداشتی در سطح جهان شده است و روزانه حتی در کشورهای پیشرفته موارد ابتلا افزایش می یابد. در چنین شرایطی باید گفت که زمانی برای رقابت در سطح جهان باقی نمانده است و رهبران دنیا باید برای نابودی این ویروس کشنده دورهم جمع شوند و به طور مشترک کار کنند.

دونالد ترامپ گفته است که کمک مالی امریکا به سازمان جهانی بهداشت را قطع می کند چون این سازمان در انجام وظیفه اصلی اش ناکام مانده و در پاسخ به گسترش سریع کرونا موفق نبوده است. ترامپ این آژانس سازمان ملل را به سوء مدیریت در کنترل کرونا متهم کرد. دبیرکل سازمان ملل در واکنش به اقدام ترامپ گفت اکنون زمان قطع کمک های مالی به سازمان جهانی بهداشت نیست. در شرایط فعلی نباید همدیگر را متهم کرد بلکه باید برای مبارزه با کرونا به صورت مشترک کار کرد.

ایالات متحده در همکار یبا چین باید برای نابودی این ویروس مرگبار با هم کار کنند. اکنون تمام امیدها به دو واکسن چینی که در مرحله تست انسانی قرار دارد، می باشد. واکسن هایی که اگر نتیجه بدهد، کرونا را نابود خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.