• انتشار: 24 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38009
پرینت
رئیس جمهور غنی در مصاحبه با یک رسانه روسی:

اکنون تمام شرایط برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراهم شده است

رئیس جمهور غنی در مصاحبه با یک رسانه روسی گفت اکنون شهروندان افغانستان می توانند در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو آراء خود را به صندوق بیندازند چون تمام شرایط برگزاری انتخابات مهیا شده است.

رئیس جمهور غنی تأکید کرد:« خود افغانستانی ها باید در مورد آینده تصمیم بگیرند. اکنون افغانستانی ها می توانند تصمیم خود را بگیرند چون موانع و چالش های تکنیکی رفع شده و فضای سیاسی آماده است.»

رئیس جمهور غنی در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک اطمینان داد که فضا برای انتخابات مهیاست اگرچه برخی ها مخالف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می باشند.

وی تأکید کرد ایجاد اصلاحات لازم در نهادهای امنیتی آنها را به نهادهای ملی تبدیل کرده است و اینک تصمیم در قدرت ملت است تا به صورت حداکثری از آن در تعیین آینده روشن برای خود استفاده کنند.

باید گفت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می بایست در ۲۰ آپریل برگزار می شد اما دوبار به تأخیر افتاد: در تأخیر اول قرار بود این انتخابات در ۲۰ جولای برگزار شود اما در تأخیر دوم به ۲۸ سپتامبر موکول شد. از سویی هم دوره کاری حکومت وحدت ملی در می گذشته به پایان رسید اما با حکم دادگاه عالی افغانستان حکومت ادامه یافت.

تأخیرات چندگانه در انتخابات ریاست جمهوری باعث شده برخی مخالفان به مشروعیت انتخابات شک کنند.

طالبان که سالهاست با حکومت افغانستان و نیروهای ائتلاف می جنگند، بارها و بارها تهدید کرده اند که انتخابات ریاست جمهوری پیشرو را مختل می کنند. این گروه در ماه های اخیر چندین حمله انتحاری خطرناک را انجام داده و غیرنظامیان زیادی را به خاک و خون کشیده است. تهدید طالبان به هدف قرار دادن اجتماعات انتخاباتی سبب شد بسیاری از نامزدان کاروزارهای انتخاباتی خود را لغو کنند.

افزایش حملات انتحاری و تهاجمی طالبان اما سبب شد دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، مذاکرات صلح با این گروه را متوقف کند. ترامپ همچنین از تشدید حملات امریکا بر طالبان خبر داد.

نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هم حملات خود بر مواضع طالبان را افزایش و تهدیدات امنیتی در مراکز رأی دهی را رفع کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.