اجتماعی

اکثر وزارت خانه ها در مصرف بودجه خود ضعیف عمل کرده است

افزایش ناامنی ها در سال گذشته، نبود ظرفیت در ادارات حکومتی و اداره وزارت خانه ها و ولایات توسط سرپرستان از عوامل عمده ای است که فراراه مصرف بودجه انکشافی حکومت قرار داشته است.

بدین منظور، امروز (چهارشنبه) نشست بررسی قطعیه در سال ۱۳۹۳ با اشتراک اعضای مجلس سنا و نماینده های جامعه مدنی ۳۴ ولایت در کابل برگزار شد.

قرار است، اشتراک کنندگان این نشست طرحی را جهت بهبود در نحوه مصرف بودجه ملی، به حکومت پیشنهاد کنند تا بر اساس آن پروژه های انکشافی با شفافیت بیشتر تطبیق گردد.

محمد رحیم جامی، عضو جامعه مدنی در این نشست گفت: “از نظر آماری مقدار مصرف بودجه مشخص هست اما مقدار موثریت آن معلوم نیست، با این طرح مقدار موثریت پروژه ها سنجیده می شود.

آقای جامی افزود: پس از این، پروژه ها از مرحله طرح ریزی تا زمان تایید و تطبیق از سوی نهادهای جامعه مدنی نظارت شده و نقاط ضعف و قوت آن، گزارش داده خواهد شد.

به گفته او؛ زمانی که حکومت نمی تواند بودجه انکشافی خود را مصرف کند؛ پول مصرف نشده به کشورهای تمویل کننده بر می گردد و این زیان بزرگ برای کشور است.

او تاکید ورزید که ۸۰ درصد پروژه های تطبیق ناشده نشان می دهد که ظرفیت کافی در ادارات حکومتی وجود نداشته است.

نشست امروز که به ابتکار موسسه “البا” برگزار شده بود؛ نهادهای جامعه مدنی نیز جهت کمک و مشورت دهی به شورای ملی دعوت شده بود.

گفته می شود که حدود ۳۰۰ پروژه انکشافی در سال ۱۳۹۳ هیچ کارش آغاز نشده و بودجه آن نیز دست نخورده باقی مانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا