• انتشار: 9 اکتبر 2015
  • ساعت: 18:51
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3329
پرینت
جان کمپبل:

اکثر شورشیان طالبان تمایل به صلح دارند؛ اما القاعده همچنان مخالف است

جنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان می گوید که اکثر شورشیان طالبان تمایل دارند تا به روند صلح دولت افغانستان بپیوندند، اما شاید ادامه مذاکرات صلح تا ماه ها طول بکشد و بزودی برگزار نشود.

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت “بر اساس تخمین هایی که از سوی مقامات افغانی و برخی شورشیان طالبان به دستم رسیده نشان می دهد که شصت تا هفتاد درصد شورشیان طالبان تمایل دارند تا به روند صلح دولت افغانستان بپیوندند.”

وی افزود شورشیان وابسته به شبکه حقانی که مسئولیت اکثر حملات انتحاری و مسلحانه به نیروهای خارجی را دارد، و همچنین برخی اعضای باقی مانده گروه القاعده در افغانستان تمایلی به صلح ندارند.

آقای کمپبل همچنین در خصوص افزایش نفوذ داعش در افغانستان هشدار می دهد و می گوید برخی فرماندهان ارشد طالبان که با پیوستن به روند صلح دولت افغانستان مخالف هستند و با انتصاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید طالبان مخالفت می کنند نیز تمایلی برای صلح ندارند و با گروه داعش در حال بیعت هستند.

وی گفت “فکر می کنم مذاکرات صلح در آینده ادامه یابد، اما زمان خواهد برد تا طرف های درست و با صلاحیت را آنسوی میز مذاکرات ببینیم؛ بالخصوص که برخی اعضای طالبان همچنان بر سر رهبری جدید طالبان مجادله دارند.”

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان همچنین موضوع خروج نیروهای آمریکایی پس از اتمام سال ۲۰۱۶ را به میان می آورد و می گوید که نیروهای آمریکایی باید حضور خود را در افغانستان تمدید کنند.

گفتنی است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که تصمیم دارد پس از پایان سال ۲۰۱۶ تعداد سربازان خود را در افغانستان به یک هزار سرباز کاهش دهد.

اما جنرال کمپبل می گوید یک هزار سرباز فعالیت های ضدتروریستی و آموزشی برای نظامیان افغان را محدود می کند.

وی گفت “اگر ما تعداد سربازان را به یک هزار کاهش دهیم، هیچ عملیات ضدتروریستی درستی نخواهیم داشت.”

کمپبل اما رقم پیشنهادی خود را برای تعداد سربازان اعلام نمی کند و فقط می گوید از ۹،۸۰۰ نیروی آمریکایی که در افغانستان در حال حاضر حضور دارند، تنها ۱،۳۰۰ تن به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان مشغول هستند و تنها ۵،۰۰ تن خارج از کابل فعالیت دارند.

وی پیش تر به اعضای سنای آمریکا گفته بود “به نظرم در خصوص تعداد سربازان باید بازنگری صورت بگیرد، زیرا از زمانی که آقای اوباما در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا تعداد سربازان آمریکایی را پس از سال ۲۰۱۶ به یک هزار کاهش دهد، اوضاع کاملا تغییر کرده است. نیروهای امنیتی افغانستان همچنان که در حال پیشرفت هستند، به کمک در بخش های متفاوتی نیز نیازمند می باشند.”

وی همچنین افزود “اما هیچ شکی نیست که نیروهای نظامی افغانستان انعطاف پذیری کافی دارند و اراده قوی برای مبارزه در برابر هر گونه خشونت را در وجود خود دارند.”

گفتنی است که ناتو نیز گزینه های خود را برای حضور بیشتر سربازان خود پس از اتمام سال ۲۰۱۶ باز گذاشته است، اما به نظر می رسد تمامی متحدان ایالات متحده آمریکا منتظر تصمیم آمریکا می باشند؛ اگر آمریکا حضور سربازان خود را کاهش ندهد، دیگر متحدان وی نیز تعداد سربازان خود را کاهش نخواهند داد.

قرار است که ایالات متحده در این خصوص تصمیم خود را تا یک هفته دیگر اعلام کند.

یکی از سناتوران آمریکایی در این باره گفت “کشورهای عضو ناتو، تصمیم های آمریکا را دنبال خواهند کرد. آگر ما آنجا بمانیم، دیگران نیز خواهند ماند؛ و اگر نمانیم دیگران هم نخواهند ماند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.