• انتشار: ۵ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۰:۱۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 66608
پرینت

اولین گفتگوی استراتژیک هند و قرقیزستان با محوریت اوضاع در افغانستان

روسای شورای امنیت کشورهای هند و قرقیزستان اولین گفتگوی استراتژیک خود را برگزار کرده و روی مسایل مختلفی به شمول تهدیدهای احتمالی برخاسته از افغانستان علیه این کشورها بحث و گفتگو کردند.

«ایندیا تودی» هند نوشته است، که «جنرال مارات ایمانکولوف» رئیس شورای امنیت قرقیزستان روز سه شنبه (۴ عقرب) با «آجیت دووال» همتای هندی خود در دهلی نو دیدار کرد و طرفین در این نشست روی مسایل مختلفی به شمول تهدیدهای احتمالی برخاسته از افغانستان علیه دو کشور به بحث و گفتگو پرداختند.

براساس بیانیه ای از سوی شورای امنیت هند؛ طرفین در این دیدار توافق کردند که به طور مشترک به هر گونه تهدید و چالش های منطقه ای به ویژه چالش های برخاسته از خاک افغانستان علیه منافع دو کشور رسیدگی و مقابله کنند.

بیانیه علاوه کرد که هر دو جانب از اتفاق نظر میان دو کشور نسبت به مسایل استقبال کرده و توافق کردند که همکاری های دو جانبه امنیتی را در راستای مبارزه با تروریسم، مقابله با افراط گرایی، کنترل مواد مخدر و همکاری های دفاعی افزایش دهند.

این اولین دیدار استراتژیک امنیتی میان دو کشور بود.

گفتنی است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان، کشورهای منطقه نسبت به افزایش احتمالی هرج و مرج ها و ناامنی که دامن گیر کشورهای دیگر نیز شوند ابراز نگرانی کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.