• انتشار: 9 دسامبر 2020
  • ساعت: 12:51
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51810
پرینت

اولین واکسن کرونا هفت ماه دیگر وارد افغانستان می شود

سخنگوی وزارت صحت عامه خاطرنشان ساخت بانک جهانی و ایتلاف جهانی واکسن در حال حاضر دو منبع اساسی برای تمویل روند فراهم‌سازی واکسن کرونا برای شهروندان کشور هستند و این دو نهاد در جریان دو سال آینده برای ۴۰ درصد از شهروندان کشور در شش مرحله واکسن فراهم خواهند کرد.

وزارت صحت عامه اعلام کرد نخستین محمولۀ واکسن ویروس کرونا تا هفت ماه دیگر وارد کشور خواهد شد.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز (چهارشنبه، نوزدهم قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت این وزارت در نظر دارد تا واکسن کرونا را برای شهروندان کشور فراهم بسازد. آقای سمسور می‌افزاید که بر اساس برنامۀ مشترک دولت افغانستان و جامعۀ جهانی، نخستین محمولۀ واکسن کرونا تا حدود هفت ماه دیگر وارد کشور خواهد شد.

سخنگوی وزارت صحت عامه خاطرنشان ساخت بانک جهانی و ایتلاف جهانی واکسن در حال حاضر دو منبع اساسی برای تمویل روند فراهم‌سازی واکسن کرونا برای شهروندان کشور هستند و این دو نهاد در جریان دو سال آینده برای ۴۰ درصد از شهروندان کشور در شش مرحله واکسن فراهم خواهند کرد. آقای سمسور اضافه می‌کند که با احتمال افزایش تولید واکسن کرونا در سطح جهان، ممکن است درصدی بیشتر شهروندان افغانستان نیز واکسن کرونا دریافت کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه همچنان با اشاره به وضعیت کنونی شیوع ویروس کرونا در کشور بیان کرد موج دوم این ویروس در حال همه‌گیری است. به گفتۀ او، در هفتۀ ۴۹ شیوع این ویروس در کشور، یک‌هزار و ۶۸۷ مورد مثبت این ویروس در سطح کشور ثبت شده است. آقای سمسور می‌گوید که میزان ثبت موارد مثبت کرونا در مقایسه به هفتۀ پیش حدود ده درصد افزایش یافته است. آن چنانی که مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند، شیوع این ویروس در حالی رو به افزایش است که تنها ۳۳ درصد از شهروندان کشور از ماسک استفاده می‌کنند.

مسوولان وزارت صحت عامه استفادۀ گسترده از ماسک را یکی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری از همه‌گیری این ویروس می‌خوانند و از شهروندان کشور خواست به گونۀ گسترده از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی وزارت صحت عامه با اشاره به تدابیر این وزارت اظهار داشت مرکز واحد سوق ادارۀ مبارزه با ویروس کرونا در مربوطات این وزارت ایجاد شده و همه‌روزه تدابیر منظم و یکسانی برای مهار کرونا روی دست گرفته می‌شود. او افزایش ظرفیت نمونه‌گیری از واقعه‌های مشکوک ویروس کرونا را بخشی از این تدابیر می‌خواند.

گفتنی است موج دوم ویروس کرونا حدود یک ماه پیش در افغانستان آغاز شد. حکومت برای مهار این ویروس سالن‌های عروسی، مکتب‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل اعلام کرد. همچنان به تازه‌گی برنامۀ توزیع موادغذایی در چوکات «دسترخوان ملی» برای مقابله با پیامدهای اقتصادی همه‌گیری این ویروس بر خانواده‌ها آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.