• انتشار: 4 فوریه 2016
  • ساعت: 17:02
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6801
پرینت

اولین واقعه فلج اطفال/پولیو در سال ۲۰۱۶ در قندهار ثبت شد

مسئولان ریاست صحت عامه ولایت قندهار می گوید که اولین واقعه مصاب به پولیو یا فلج اطفال در منطقه ی چنارتوی ولسوالی شاه ولی کوت قندهار ثبت شده است. این فرد یک طفل پنج ساله است.

از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی به این طرف این اولین واقعۀ مثبت پولیو است که در قندهار دیده شده است، سال گذشته در این ولایت هیچ واقعۀ مثبت پولیو ثبت نشده نبود؛ اما در سایر ولایات به ۱۹ واقعۀ مثبت می‌رسید.

داکتر عبدالقیوم پخلا رئیس صحت عامۀ قندهار می‌گوید که این کودک مصاب به پولیو، ۵ ساله بود که یک بار واکسین پولیو را دریافت هم کرده بود ولی به دلیل مصاب‌شدن به پولیو جان خود را از دست داد.

داکتر پخلا در ادامۀ صحبت‌هایش به صدای امریکا می‌گوید:  “این واقعه ثابت کرد که در محیط قندهار ویروس پولیو وجود دارد و برای محو این ویروس به تلاش‌های جدی نیاز است.”

به نقل از صدای امریکا؛ سید کمال‌شاه مسئول هماهنگی واکسین ادارۀ حمایت از اطفال سازمان ملل متحد یا یونیسف در جنوب می‌گوید، معلومات اولیۀ آنان نشان می‌دهد که این طفل سال گذشته به ویروس پولیو مبتلا شده بود؛  اما وی می‌افزاید که معاینات لابراتوری همه چیز را روشن خواهد ساخت.

وی گفت: “این واقعۀ تازه در ولسوالی شاه‌ ولی‌کوت سخت ما را نگران ساخته و این ثابت می‌کند که تلاش‌های بیشتر در مبارزه با ویروس پولیو صورت بگیرد.”

مسئولین صحت عامۀ قندهار می‌گویند که به آنان شش ماه فرصت داده شده است که جلو انتشار ویروس پولیو را بگیرند؛ ولی از واقعۀ مثبت تازه چنین بر می‌آید که آنان به آسانی به هدف تعیین‌شدۀ شان نمی‌رسند.

داکتر نظرمحمد آمر معافیت کتلوی قندهار نیز می‌گوید که در سال روان میلادی، افزون بر تیم‌های قبلی، ۱۵ تیم واکسین پولیو را ایجاد کرده اند که در بخش آگاهی عامه برنامه‌های ویژه را عملی کنند.

شاه‌ ولی‌کوت یکی از ولسوالی‌های ناامن قندهار است که ماه گذشته یک رضاکار واکسین در درگیری نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح جان باخت.

هرچند مخالفان مسلح با برنامۀ واکسین پولیو به صورت مستقیم مخالفت نشان نداده اند؛ اما مقامات صحی می‌گویند که در ولایات جنوبی، درگیری و ماین‌های کنار جاده‌یی از چالش‌هایی اند که سد راه فعالیت آنان شده است.

#VOA#

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.