سیاست

اولین مورد پس از حاکمیت طالبان؛ امریکا یک شهروند افغان را دیپورت کرد

ایالات متحده یک شهروند افغان را که در جریان عملیات تخلیه از کابل به امریکا انتقال داده بود به دلیل داشتن سوابق جنایی به افغانستان دیپورت کرد.

رسانه های امریکایی گزارش کرده اند که ایالات متحده در تاریخ ۱۳ فبروری و با هماهنگی مقام های قطری در دوحه، اولین شهروند افغان را به افغانستان تحت کنترل طالبان دیپورت کرد، زیرا وی سوابق جنایی داشته است.

گرچه سوابق جنایی که از آن به عنوان عاملی برای دیپورت این شهروند افغان گزارش شده هنوز مشخص نیست، اما یک مقام امریکایی به نشریه «ایکسس» گفته است که دوسیه این فرد ارتباطی به موارد تروریستی و یا نگرانی های امنیتی نداشته است.

لازم به ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن مجدد طالبان، این اولین بار است که ایالات متحده افغان هایی را که خود در جریان عملیات تخلیه تحت عنوان «افغان های در معرض خطر» از کابل انتقال داده دوباره به افغانستان عودت می دهد.

پس از سقوط دولت پیشین، امریکا در جریان یک عملیات پر هرج و مرج تخلیه بیش از ۷۶ هزار شهروند افغان را به امریکا انتقال داد.

گرچه این اولین شهروند افغان است که از سوی ایالات متحده پس از حاکمیت مجدد طالبان در افغانستان اخراج می گردد، اما مقام های امریکایی پیش از آن نیز گفته بودند که بسیاری از افغان هایی که در جریان عملیات تخلیه وارد امریکا شده اند واجد شرایط اسکان مجدد در این کشور نمی باشند و دوسیه های آنان را با دقت بررسی خواهند کرد، و در صورتی که واجد شرایط نباشند به افغانستان دیپورت خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا