• انتشار: 26 سپتامبر 2020
  • ساعت: 15:17
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 48977
پرینت

اولین سفر عمران خان به کابل در میان موجی از نگرانی ها

عمران خان نخست وزیر پاکستان در حالی به دعوت رئیس جمهور غنی قرار است به کابل بیاید که مذاکرات صلح در دوحه و افزایش خشونت ها از سوی طالبان موجی از نگرانی ها را به وجود آورده است.

همزمان با مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در پاسخ به دعوت آقای غنی گفته که “در آینده نزدیک” از کابل دیدار خواهد کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز در توییتر نوشت محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در صحبت تلفنی با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان درباره روند صلح و لزوم برقراری آتش‌بس گفتگو کردند.

عمران خان از زمان روی کار آمدن در جولای/ژوئیه سال ۲۰۱۸ از کابل دیداری نداشته است.

وقفه در مذاکرات صلح در دوحه

همزمان، مذاکرات صلح افغانستان در دوحه قطر نیز در جریان است، اما هنوز میان هیات های مذاکره‌کننده در دو مورد اختلاف نظر وجود دارد.

هیات طالبان مبنای فقه حنفی و سند توافقنامه صلح را که این گروه قبلا با آمریکا امضا کرده، در مذاکرات مطرح کرده که با واکنش در افغانستان مواجه شده است.

بنا به گزارش‌ها، هیات افغانستان نیز به طالبان پیشنهاد داده به فقه حنفی با حفظ حقوق و آزادی‌های مذهبی شیعیان و سایر اقلیت‌های مذهبی مراجعه شود.

هیات افغانستان همچنین اضافه شدن سندی را به طالبان پیشنهاد داده که در ۲۹فبروری میان رئیس جمهور افغانستان و وزیر دفاع آمریکا امضا شده است.

هنوز پاسخی از جانب طالبان به هیات افغانستان داده نشده است. در دو روز گذشته، تیم‌های تماس نیز باهم دیداری نداشته‌اند.

افزایش خشونت‌ها و تقاضا برای آتش بس

همزمان با مذاکرات صلح در دوحه، درگیری‌ها و خشونت‌ها در افغانستان نیز افزایش یافته است.

وزارت امور مهاجرین و بازگشت کنندگان می‌گوید در یک ماه اخیر بیش از پنج هزار خانواده به دلیل تشدید خشونت‌ها بیجا شده اند، این بیجاشدگان عموما در شهرها و روستاهای نسبتا امن، در شرایط دشوار زندگی می‌کنند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید در دو هفته از آغاز گفتگوهای صلح در دوحه، حملات مستقیم، مین گذاری و در کل خشونت توسط طالبان تشدید شده است.

اما گروه طالبان حکومت افغانستان را مقصر تشدید این خشونت‌ها می‌داند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت که آنها اکنون در حالت “دفاعی” هستند و فقط به حملات از طرف مقابل پاسخ می‌دهند. او افزود که حملات دولت افغانستان باعث آوارگی مردم می‌شود.

از طرف دیگر، ژنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان روز گذشته همراه با یاسین ضیا، رئیس ستاد ارتش افغانستان و مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله/کشور برای بررسی وضعیت امنیتی به ولایت قندهار رفت. او گفت که خشونت‌ها افزایش یافته و طالبان باید خشونت‌ها را کاهش دهد.

یاسین ضیا نیز می‌گوید به “طالبان به صلح باور ندارد و از میز مذاکرات استفاده سوء می‌کند”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.