سیاست

اولین دیدار رسمی هند با استانکزی از طالبان/ او که در هند آموزش دیده است

وزارت خارجه هند با انتشار بیانیه ای گفته است که «دیپاک میتال» سفیر هند در قطر با شیرعباس استانکزی رئیس دفتر طالبان در دوحه قطر با یکدیگر دیدار داشته اند.

براساس بیانیه، در این دیدار طرفین در خصوص موضوعات مختلفی از جمله خروج امن شهروندان هند از افغانستان و تسهیل مسافرت افغان هایی که تمایل به رفتن به هند دارند و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه هند با یکدیگر صحبت کردند.

بیانیه وزارت خارجه هند می افزاید که شیرعباس استانکزی نیز از تمامی این موضوعات به جانب هندی اطمینان خاطر داد.

لازم به ذکر است که گفته می شود برخی مقام های امنیتی هند سال گذشته کانال هایی را برای ارتباط با برخی سران طالبان که تصور میشد خارج از حیطه نفوذ پاکستان قرار دارند، باز کرده بود. اما این برای اولین بار است که رسما هند اعلام می کند با سران طالبان دیدار داشته است.  

گفتنی است که شیرعباس استانکزی در دهه ۸۰ میلادی و زمانی که عضو ارتش افغانستان بود برای چندین سال در آکادمی نظامی هند آموزش دید. او اما هم اکنون یکی از اعضای ارشد طالبان محسوب می گردد.

براساس بیانیه مذکور، شیر عباس استانکزی در این دیدار به جانب هندی گفت: “هند یکی از کشورهای مهم برای ما است. ما تمایل به ادامه همکاری های فرهنگی، تجاری و اقتصادی با هند مانند گذشته را داریم.”   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا