• انتشار: 4 دسامبر 2020
  • ساعت: 18:22
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 51582
پرینت

اولین جنرال زن افغانستان درگذشت

خانم داکتر سهیلا صدیق پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی در کابل، تا مقطع دکترا در اتحاد جماهیر شوروی سابق تحصیل کرد و در بخش هوازی گوارشی متخصص شد.

وزارت صحت عامه تایید کرد داکتر سهیلا صدیق، اولین جنرال زن و وزیر صحت عامه پیشین افغانستان امروز جمعه، چهارم دسامبر در بیمارستان محمدداوود خان شهرکابل درگذشته است.

وی به دلیل بیماری که داشت از شش سال به این سو تحت مراقبت بود. او در سال‌های پایانی عمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شده بود و کسی را به خاطر نمی‌آورد.

خانم صدیق هنگام مرگ ۷۲ سال سن داشت.

جنرال صدیق در ۲۰ حوت ۱۳۲۷ هجری خورشیدی در شهر کابل متولد شده بود.

وی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پزشکی در کابل، تا مقطع دکترا در اتحاد جماهیر شوروی سابق تحصیل کرد و در بخش هوازی گوارشی متخصص شد.

وی پس از ختم تحصیلات به افغانستان برگشت و در دوره زمامداری محمدداوود خان در شفاخانه‌ ۴۰۰ بستر اکادمی علوم طبی کارش را آغاز کرد. او پس از آن به عنوان پزشک بخش جراحی شفاخانه مرکزی ارتش افغانستان، مسئول بخش جراحی شفاخانه محمدداوودخان و همچنین به عنوان فرمانده اکادمی علوم پزشکی افغانستان کار کرد.

خانم صدیق داکتر موفق نظامی بود که از خود تعهد و شایستگی فراوان نشان داد و در سال ۱۳۸۱ به عنوان وزیر صحت عامه عضو کابینه‌ کشور شد و چهار سال در این سمت کار کرد.

او به خاطر فعالیت‌هایش رتبه نظامی جنرالی را نیز به دست آورده بود.

وی به خاطر شغل‌اش تا پایان عمر ازدواج نکرد.

سهیلا صدیق، در زمان رژیم طالبان در افغانستان بود و یک همکار او پیش از این به بی‌بی‌سی گفته بود که او در آن زمان با پوشیدن لباس مردانه به کارش ادامه می‌داد.

افغانستان، ژنران سهیلا صدیق، وزارت بهداشت

درگذشت خانم صدیق با واکنش‌های زیادی همراه شده است.

ارگ ریاست جمهوری هم با نشر اعلامیه‌ای گفت سهیلا صدیق از داکتران و جراحان مجرب و نامدار و از نخستین جنرالان زن در کشور بود که سال‌های زیادی از عمرش را در شفاخانه محمدداوود خان و در دشوارترین شرایط برای درمان بیماران سپری کرد.

ارگ گفت او هنگام کارش به عنوان وزیر صحت عامه، در راستای تقویت نظام صحی کشور نیز خدمات شایان را انجام داد و وفات او یک ضایعۀ بزرگ در عرصه طبابت کشور است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی هم به خاطر درگذشت او ابراز تاسف کرده است. شورای عالی مصالحه ملی با نشر خبرنامه‌ای گفت کارنامه‌ درخشان وی در بخش پزشکی، نظامی، حضور و تثبیت جایگاه زنان در جامعه، ستایش‌انگیز و انکارناپذیر است.

وزارت صحت نیز با نشر خبرنامه‌ای نسبت به فوت او ابراز تاسف کرد و گفت وی حدود ۴۰ سال از عمرش را در خدمت به مردم افغانستان گذراند.

این وزارت مرگ او را “یک ضایعه جبران‌ناپذیر” خوانده است.

رهبری وزرات دفاع نیز نسبت به درگذشت او ابراز تاسف کرده است.

هنوز مشخص نشده که مراسم تشیع جنازه او قرار است چه زمانی و در کجا برگزار شود.

افغانستان، ژنران سهیلا صدیق، وزارت بهداشت

بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.