• انتشار: ۳ دلو ۱۳۹۴
  • ساعت: ۲۳:۲۵
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 6373
پرینت

اولین جراحی نقصان جداره بین بطنی در افغانستان انجام شد

جراحان در موسسه پزشکی کابل برای اولین بار در تاریخ پزشکی افغانستان موفق به جراحی «نقصان جداره بین بطنی» شدند.

نقصان جداره بین بطنی یکی از بیماری های شایع میان کودکان کشور می باشد که در این بیماری دیواره قلب بین دو بطن راست و چپ نوزاد پس از تولد باز می ماند. شدت این نقص از نظر اندازه از یک سوراخ بسیار کوچک تا فقدان کامل دیواره بین بطنی که منجر به ایجاد بطن مشترک می شود متفاوت است.

جراحان در موسسه پزشکی کابل می گویند که اگر تجهیزات و لوازم ضروری و مورد نیاز را داشته باشند قادر به انجام دیگر جراحی های متفاوت هستند و از این رو از مسافرت شهروندان به کشورهای خارجی برای درمان نیز می توانند جلوگیری نمایند.

قابل ذکر است که بیشتر خانواده های کشور توانایی پرداخت هزینه های سنگین مسافرت به خارج از کشور برای درمان این بیماری را ندارند.

پروفسور شیرین آقا ظریف یکی از جراحان این عمل گفت “ما از تمام امکانات خود برای جراحی مریم ۱۱ ساله استفاده کردیم و هم اکنون مریم خانم در وضعیت خوبی بسر می برد.”

 

لازم به ذکر است که داکتران در این شفاخانه مدعی هستند که اگر تجهیزات و لوازم مورد نیاز وجود داشته باشد جراحی های دیگری نیز تحت نظارت داکتران افغانی در کشور انجام می گردد.

داکتر منوچهر تیموریان متخصص امراض قلبی می گوید “هم اکنون ما قادریم تا جراحی نقصان جداره بین بطنی در کشور داشته باشیم، امیدواریم تجهیزات کافی به دست آوریم تا بتوانیم دیگر مریضی ها را نیز در کشور درمان کنیم؛ این طوری مردم کشورمان دیگر مجبور به صرف هزینه های زیاد برای بردن عزیزانشان به خارج از کشور برای درمان نیستند.”

در همین حال فریده مومند وزیر تحصیلات عالی کشور گفت “این دستاوردی بزرگ برای جامعه پزشکی افغانستان است و این آخرین جراحی از این دست در کشور نخواهد بود و به تلاشهایمان ادامه خواهیم داد.”

گفتنی است پدر مریم ۱۱ ساله از تمامی داکترانی که این جراحی را بر روی دخترش انجام دادند قدردانی کرده و از دولت خواست تا تجهیزات کافی در اختیار داکتران کشور قرار دهد.

نقصان جداره بین بطنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.