برگزیده هاسیاستِتیتر یک

اولین اظهارات باقر محسنی پس از آزادی: شیوه حکومتداری موجود را به صلاح نمی دانم

سید باقر محسنی استاد دانشگاه و کارشناس سیاسی کشور که چندی پیش توسط استخبارات طالبان بازداشت شده بود، در اولین اظهارات خود پس از آزادی و در پیامی به مناسبت سال جدید خورشیدی می گوید که شیوه حکومتداری موجود را به صلاح کشور و مردم نمی داند.

آقای باقر محسنی در پیامش گفته است که پس از آزادی چندین بار خواسته با برخی رسانه های داخلی صحبت کند، اما گویا این رسانه ها اختیار آزادی خود را از دست داده و یا به نحوی تحریم شده اند.

وی در حساب فیسبوکی اش امروز (یکشنبه ۲۹ حوت) ظاهرا خطاب به طالبان نوشته است که «نظام سازی دشوارتر از جبهه نبرد است و نباید نگاه جنگی به اداره و ساختار اجتماعی تداوم یابد. خلق وحشت و رفتار پولیسی حکومت، مردم را گرفتار امراض روانی و مرگ های زودرس می نماید.»

او افزوده است که «شیوه حکمروایی موجود را به صلاح کشور و مردم نمیدانم و به سهم خودم برای اصلاح آن تلاش خواهم کرد و باید باب گفتگو و بیان آرای مختلف باز باشد. اینکه مخالف یا موافق می نویسند یا لب به سخن می گشایند،‌ به معنی احساس تعلق به افغانستان است و ما باید توان ‌استدلال در یک جامعه باز را داشته باشیم. من از تحمیل جنگ دیگر براین مردم وحشت دارم، هنوز برای ایجاد یک دولت با ثبات فرصت را مهیا میدانم. شرایط منطقه و جهان سمت و سوی مناسبی ندارد و تنها در سایه یک دولت مردمی می توان کشور را از حوادث وحشتناک احتمالی حفظ نمود.»

آقای محسنی همچنین به بازداشت خود توسط استخبارات طالبان اشاره کرده و گفته است علیرغم بازداشت خشن، رفتار مناسبی با او در حین بازداشت شد.

او علاوه کرد که طالبان بیشترین تمرکز را در حین بازجویی روی اظهارات اخیر او در رسانه ها داشتند که از آن به مانند بمب اتم، ناتو و هزار تانک تعبیر کرده بودند.

باقر محسنی افزود که در بازداشتگاه آزادی اش را معامله نکرده و هیچ تعهدی نیز برای عدم فعالیت رسانه از او مطالبه نشده است.

این استاد دانشگاه کابل در پیامش علاوه کرده است که «همانجا روی انتخابات به عنوان شیوه مطلوب برای جلب رضایت مردم تاکید داشتم. هنوز هم بدیل انتخابات را حکومت سلیقه ها می دانم که به ثبات و امنیت کشور کمکی نمی‌کند.»

لازم به ذکر است که سید باقر محسنی چندی پیش توسط استخبارات طالبان بازداشت شد اما پس از سه روز از بازداشت آزاد گردید.

امرالله صالح معاون نخست دولت پیشین روز گذشته در پیامی گفت که ظاهرا تمامی چهره هایی که توسط طالبان بازداشت می گردند، در حین بازداشت آنها را تهدید می کنند که اگر بار دیگر علیه امارت اسلامی سخن بگویند، عزیزان و خانواده های آنان هدف قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

امرالله صالح: متوجه شده اید بازداشت شدگان پس از رهایی از طالبان، دیگر سخن نمی زنند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا