• انتشار: 24 سپتامبر 2020
  • ساعت: 12:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48900
پرینت
رئیس جمهور غنی در هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل

اولویت ما آتش بس است

رئیس‌جمهور پشتی‌بانی سازمان ملل از افغانستان در جریان گفت‌وگوهای صلح با طالبان را بسیار حیاتی خواند و از این سازمان به منظور تقاضا برای آتش‌بس سراسری قدرانی کرد.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور در پیام ویدیویی که شب گذشته، چهارشنبه دوم میزان برای هفتادوپنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک فرستاد، با اشاره به گفت‌وگوهای صلح با طالبان در دوحه، خواستار آتش‌بس شد.

آقای غنی گفت هر چند افغانستان با مشکلات زیادی روبه‌روست، اما اولویت مهم و عاجل حکومت رسیدن به صلح است.

رئیس‌جمهور پشتی‌بانی سازمان ملل از افغانستان در جریان گفت‌وگوهای صلح با طالبان را بسیار حیاتی خواند و از این سازمان به منظور تقاضا برای آتش‌بس سراسری قدرانی کرد.

آقای غنی گفت: «نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین‌المللی ما در حالی که هیأت گفت‌وگوکنندۀ ما در دوحه مقابل طالبان نشسته بسیار مهم است. مردم افغانستان در این گفت‌وگوها یک اولویت روشن و عاجل دارند، آتش‌بس. پایان فوری خشونت‌ها بیش از هر چیز دیگر به ما فرصت پیشرفت می‌دهد.»

او افزود: «اما این بسنده نیست. ما باید برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به ریشه مشکل تروریسم که منطقۀ ما را به آتش کشیده بپردازیم و به آن به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیده‌گی کنیم.»

آقای غنی تاکید کرد: «رنج پنهان مردم افغانستان به ویژه زنان و کودکان در چهل سال اخیر یادآور اهمیت منشور سازمان ملل و هم‌چنان وعده‌های محقق نشده آن در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است.»

از آغاز رسمی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در دوحۀ قطر سیزده روز می‌گذرد، اما هنوز هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت طالبان نتوانسته‌اند که اختلاف‌ها بر سر کارشیوۀ گفت‌وگوها را از میان بردارند.

نشست گروه‌های تماس هیأت‌های گفت‌وگو‌کنندۀ دو طرف که پیش از این به علت بروز اختلاف‌ها به تعویق افتاده بود، روز گذشته دو باره آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.