• انتشار: 14 سپتامبر 2019
  • ساعت: 17:11
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37731
پرینت
ارگ:

اولویت حکومت انتخابات است نه صلح!

ارگ می گوید در حال حاضر اولویت حکومت انتخابات ریاست جمهوری است و تلاش های حکومت برای صلح متوقف شده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری امروز شنبه (۲۳ سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت:«حکومت افغانستان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌ها برای مذاکرات صلح را متوقف کرده است.»

وی بیان داشت در حال حاضر اولویت حکومت افغانستان چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشویق مردم جهت اشتراک گسترده در این پروسه ملی و سیاسی می‌باشد.

سخنگوی ارگ می‌گوید حکومت آینده افغانستان نقشه راه صلح را طرح کرده و به پیش خواهد برد.

آقای صدیقی گفت:«هیچ قدرتی نمی‌تواند برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان مانع ایجاد کند، کسانی‌که صدای ایجاد حکومت موقت را بلند می‌کنند در نزد حکومت مخالف مردم سالاری بوده و آنها را همسو با دشمنان افغانستان می‌شناسیم.»

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری با بیان اینکه حکومت افغانستان متعهد به برگزاری انتخابات شفاف است از تمام نهاد‌های ناظر انتخاباتی، احزاب سیاسی و رسانه‌ها خواست نظارت گسترده‌شان را جهت شفافیت انتخابات از این پروسه ملی داشته باشند.

در حال حاضر بزرگترین مانع سری راه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری عدم امنیت و گسترش حملات طالبان در ولسوالی‌‌های خوانده می‌شود.

اما آقای صدیقی در این باره اطمینان داده می‌گوید:« تا ۱۰ روز دیگر وضعیت امنیتی در تمام ولسوالی‌های کشور تغییر کرده و زمینه برای برگزاری انتخابات همه شمول و شفاف در سراسر کشور مساعد خواهد شد.»

وی با بیان اینکه طالبان دشمن اصلی مردم سالاری و پروسه‌های ملی در افغانستان اند گفت:«آنها مانع اصلی توقف گفتگو‌های صلح نیز هستند.»

این در حالی است که سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر تایید کرده است هیئت طالبان به مسکو رفته و با ضمیر کابولوف نماینده رییس جمهوری روسیه دیدار و با وی در خصوص روند صلح افغانستان گفتگو کرده است.

سخنگوی ارگ در این باره می‌گوید سفر طالبان به مسکو به معنی شکست قطعی سیاسی این گروه است که این سفر‌های آنان بدون نتیجه است.

وی بیان داشت، طالبان آدرس اصلی صلح را گم کرده اند و غافل از اینکه آدرس اصلی صلح مردم و حکومت افغانستان است.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری گفت:« هیچ گفتگو و مذاکره‌ای بدون مالکیت حکومت و مردم افغانستان در قسمت تامین صلح نتیجه بخش نخواهد بود.»

نمایندگان گروه طالبان با مقامات امریکایی ۹ دور گفتگوی‌ مفصل به منظور تامین صلح درافغانستان داشتند اما رییس جمهور امریکا در توئیتی به شکلی ناگهانی از لغو گفتگو‌های صلح خبر داد.

پس از لغو گفتگوهای امریکا و طالبان، گروه طالبان اعلام کرد که از این تصمیم رییس جمهوری امریکا شگفت زده شده‌اند. این گروه همچنان از امریکا خواسته تا درباره دلایل لغو گفتگوهای دو طرف وضاحت دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.