برگزیده هابین الملل

نگرانی اوباما از دستیابی تروریستان به سلاح های هسته ای

رئیس جمهور امریکا که روز گذشته در یک اجلاس جهانی در واشنتگن سخن می گفت، با ترسیم یک تصویر آخرالزمانی از تاثیر حملات تروریستی اتمی، ابراز امیدواری نمود کشورهای جهان در یک همکاری نزدیک از دستیابی تروریستان داعش و دیگر گروه های تروریستی به سلاح های اتمی یا مواد ساخت “بمب کثیف” جلوگیری کنند.

اوباما که ماه جنوری آینده دوره ریاست جمهوری اش به پایان می رسد از چهارمین و شاید هم آخرین اجلاس رهبران که با هدف کاهش ریسک قتل عام اتمی در واشنگتن برگزار شده بود، میزبانی می کرد.

اولین اجلاس این رهبران، شش سال پیش زمانیکه اوباما پس از طرح دیدگاه دنیای عاری از سلاح های هسته ای، جایزه صلح نوبل را آز آن خود نمود به دستور وی برگزار شد؛ اکنون اوباما به عنوان رئیس جمهور امریکا تلاش می کند تا به بیشترین سطح از دیدگاه خود عمل کند. این در حالی است که دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، در یک خواست غیر انسانی و دینی از کره جنوبی و ژاپن خواسته است هسته ای شوند.

اوباما در این باره می گوید:”کسی که چنین اظهار نظری کرده است یا از سیاست خارجی و پالسی اتمی چیزی نمی فهمد و یا با شبه جزیره کوریا و تمام دنیا آشنایی ندارد.”

اوباما به ناکامی خود در تطبیق دیدگاه دنیای عاری از سلاح های اتمی نیز اعتراف می کند و می گوید روابط سیاسی ضعیف با روسیه، دیگر دارنده بزرگ سلاح های اتمی، آرزوی های وی برای کاهش ذخایر سلاح های هسته ای را به یاس مبدل ساخته است.

این در حالی است که ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در یک نمایش قدرت آشکار شرکت در اجلاس رهبران در واشنگتن را تحریم کرده بود.

اوباما گفت:”ترجیح من این است که سلاح های اتمی خود را تا حد امکان کاهش دهیم.”

وی افزود قبلا با پوتین در مورد چگونگی و احتمال امضای یک توافقنامه کاهش تسلیحات هسته ای دیگر گفتگو کرده است.

اوباما تاکید کرد روسیه تلاش می کند با توسعه تسلیحات نظامی اقتصاد خود را دگرگون کند و امریکا امیدوار است روسیه در این مسیر به گسترش تسلیحات اتمی دست نزند.

اوباما از رهبران جهان خواست اقدامات تکنیکی برای حفاظت از مواد شکافتنی(فیسایل) و محدود ساختن استفاده های غیر نظامی از اورانیوم و پلوتونیوم را روی دست گیرند.

اوباما در اجلاس رهبران جهان در واشنگتن به آزمایشات اتمی کوریای شمالی، توافق هسته ای با ایران و تهدیدات داعش نیز اشاره کرد.

تهدید از ناحیه داعش که به طور گسترده در اجلاس دو روزه رهبران در واشنگتن مورد بحث قرار گرفت نشان داد که این گروه تروریستی از طریق دوربین فعالیت های دانشمندان سرشناس اتمی بلجیم/بلژیک را نظارت می کرده است.

اوباما گفت داعش قبلا در عراق و سوریه از سلاح های شیمیایی مانند گاز خردل استفاده کرده است.

رئیس جمهور امریکا گفت:”شکی نیست اگر دیوانه های داعش به بمب اتم یا مواد اتمی دیگر دسترسی پیدا کنند، بدون شک از آنها برای کشتن انسان های بیگناه زیادی استفاده خواهند کرد.”

اوباما تاکید کرد بیش از ۲ هزار تن مواد اتمی در انبارهای نظامی و غیر نظامی در سراسر جهان ذخیره شده است و برخی از آنها به طور کامل محافظت نشده اند.  وی گفت تنها مقدار کمی از پلوتونیوم، تقریبا به اندازه یک سیب، می تواند صد ها هزار انسان بیگناه را بکشد یا زخمی کند.

اوباما خاطرنشان کرد در صورت دسترسی داعش به سلاح های هسته ای فجایع سنگین انسانی، اقتصادی، سیاسی و محیط زیستی با پیامد های جهانی برای چندین دهه به وقوع خواهد پیوست.

رئیس جمهور امریکا گفت:”دسترسی داعش به سلاح های هسته ای دنیا را تخریب می کند.”

سیدرضا حسینی- کابل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا