• انتشار: 6 جولای 2016
  • ساعت: 21:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10647
پرینت

اوباما طرح قبلی اش را عوض کرد/ شمار سربازان آمریکایی در افغانستان افزایش می یابد

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا امروز چهارشنبه از عوض کردن برنامه قبلی اش خبر داد و گفت که ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان می ماند.

پیش تر برنامه ریزی شده بود که در پایان دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما، تنها ۵۵۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان بماند.

این اقدام تازه ایالات متحده آمریکا نشان دهنده این موضوع است که این کشور پس از گذشت دو سال از اعلام اینکه به صورت رسمی جنگ را در افغانستان پایان داده است، همچنان در گیر و دار برنامه خروج سربازانش از درگیری های افغانستان است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا امروز از کاخ سفید در بیانیه ای گفت نقش نیروهای آمریکایی در افغانستان که آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغانستان و حمایت از این نیروها در مبارزه با تروریسم و طالبان و دیگر شورشیان است تغییری نخواهد کرد.

وی گفت “اوضاع امنیتی در افغانستان همچنان متزلزل است. طالبان همچنان یک تهدید محسوب می شوند. آنها (طالبان) توانسته اند کنترول برخی مناطق را به دست بگیرند.”

براساس گزارشی که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شد، شورشیان طالبان پس از سال ۲۰۰۱ هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگری مناطق تحت تصرف خود دارند.

تنها طی یک و نیم سال گذشته، بیشتر مناطق دور افتاده افغانستان از جمله مرکز ولایت کندز و چندین ولسوالی ولایت هلمند هر چند به مدت کوتاه به تصرف طالبان درآمد. از سویی دیگر، بسیاری از دیگر ولسوالی های کشور در معرض خطر و یا تهدید طالبان قرار دارند.

لازم به ذکر است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حالی امروز سخن از تغییر برنامه اش در خروج سربازان این کشور از افغانستان داد که نشست سران ناتو در ورسا/ورشو لهستان جمعه و شنبه برگزار می شود، جایی که این رهبران حمایت دوباره خود را از دولت کابل اعلام می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.