• انتشار: 16 می 2020
  • ساعت: 14:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44338
پرینت
واکنش ارگ به سخنان خلیزاد

انکار دست داشتن طالبان در حملات اخیر کابل و ننگرهار قابل قبول نیست

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت حملۀ مهاجمان بر شفاخانۀ ۱۰۰ بستر دشت برچی در غرب کابل نیاز به تحقیق بیشتر دارد و به این زودی وعجله نمی‌توان گروه طالبان را از دست داشتن درحمله های خونین برائت داد.

ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده امریکا، گفت انکار اینکه طالبان در حملات اخیر در کابل و ننگرهار دست داشته اند برای مردم افغانستان قابل پذیرش نیست.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت حملۀ مهاجمان بر شفاخانۀ ۱۰۰ بستر دشت برچی در غرب کابل نیاز به تحقیق بیشتر دارد و به این زودی وعجله نمی‌توان گروه طالبان را از دست داشتن درحمله های خونین برائت داد.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور صلح افغانستان پیش از این گفته بود بر اساس ارزیابی‌های امریکا حملات اخیر مرگبار در کابل و ننگرهار کار گروه داعش بوده است.

آقای خلیلزاد روز جمعه ۲۶ ثور در رشته‌ پیام‌هایی در صفحۀ تویترش نگاشت داعش که مخالف یک توافقنامۀ صلح میان حکومت افغانستان و طالبان است با سازمان‌دهی چنین حملاتی تلاش دارد مانند عراق و سوریه به جنگ‌های فرقه‌ای را در افغانستان دامن بزند.

در این حملات که تا اکنون هیچ گروهی مسوولیت آن را برعهده نگرفته، به شمول نوزادان و مادران کم از کم ۴۴ تن کشته و حدود ۹۰ تن دیگر زخمی شدند.

آقای خلیلزاد گفت بهانه جویی‌های بیشتر در راستای به تاخیر انداختن صلح در افغانستان جای ندارد و افغان‌ها و جهان سزاور بهتر از این اند.

اما آقای صدیقی گفت: «طالبان با فراهم‌سازی بستر مطمین برای انجام فعالیت‌های دهشت افگنانه به سایر گروهای تروریستی نمی‌توانند از جنایت‌های اخیر در کابل و سایر ولایات کشور شانه خالی کنند. این گروه به گونه‌های مختلف در عقب اکثریت حمله‌ها و خشونت‌ها در کشور قرار داشته و به آسانی نمی‌شود این گروه را تبرئه کرد.»

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری طالبان جنگ را انتخاب کرده و نظامیان افغان برای حفاظت از جان مردم در برابر این گروه خواهد ایستاد.

او همچنان افزود: «دولت افغانستان هیچ وقت از پروسهٔ صلح عقب نشینی نکرده، بلکه برای برقراری یک صلح پایدار و باعزت در کشور متعهد بوده و گام‌های اساسی را نیز برداشته است. نیت حکومت صلح است و هیچ کسی بر این نیت شک نکند.»

پس از حملات اخیر در کابل و ننگرهار، رییس جمهور غنی به نیروهای این کشور دستور داد تا از حالت دفاعی بر آمده و وارد حالت تهاجمی شوند.

پیش از این، وزارت خارجه ایالات متحده از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا مسوولین حملات اخیر در افغانستان را به عدالت بکشانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.