• انتشار: 18 ژوئن 2015
  • ساعت: 12:55
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 251
پرینت
رئیس جمهوری:

انیسه رسولى به عنوان نامزد عضویت ستره محکمه/دادگاه عالی معرفی شد

محمد اشرف غنى رییس جمهور، انیسه رسولى را به حیث نامزد عضویت ستره محکمه/دادگاه عالی معرفی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رها؛ در فرمان رییس جمهور آمده است: “به تأسی از حکم فصل (١٢) ماده (۶۴) قانون اساسی و مطابق با حکم فقه حنفى “قضاء زن به غیر از حدود و قصاص و در مواردی که شهادت وی قابل قبول باشد، مجاز می باشد”، از این رو انیسه رسولی دارای تحصیلات عالی حقوقی، تخصص و تجربه کافی در نظام قضایی افغانستان را به عنوان نامزد عضویت ستره محکمۀ جمهوری اسلامی افغانستان، منظور مینمایم.”

در فرمان رئیس جمهور، وزیر دولت در امور پارلمانی مؤظف ساخته شده است تا نامزد متذکره را جهت اخذ رای اعتماد، به ولسی جرگه معرفی نماید.

قبل از این، رئیس جمهور در یک فرمان جداگانه سید یوسف حلیم را نیز به عنوان عضو دیگر ستره محکمه نامزده کرده بود.

این اولین بار است که یک زن براى عضویت ستره محکمۀ افغانستان نامزد میشود. قبل از این، هیچ زنی عضویت ستره محکمه افغانستان را نداشته است.

ستره محکمه/دادگاه عالی کشور، ۹ عضو دارد که بر اساس قانون اساسی، اعضای آن از سوی رییس جمهوری معرفی و در صورت گرفتن رای اعتماد ولسى جرگه، عضویت ستره محکمه را به دست می‌آورند.

بر اساس ماده ١١٧ قانون اساسى؛ ستره محکمه ٩ عضو دارد که سه تن آنها براى مدت چهار سال، سه تن دیگر براى هفت سال, و همچنین سه تن دیگر آنها، براى ده سال تعیین مى شوند.  بر اساس این ماده، رییس جمهور یکى از اعضا را به عنوان رییس ستره محکمه تعیین مى کند.

بر اساس اطلاعات یک منبع از ستره محکمه، زمان کار دو عضو ستره محکمه (پوهاند عبدالسلام عظیمى و پوهاند عبدالعزیز) حدود شش ماه پیش تمام شده است.

همچنین عبدالرشید راشد از ماه عقرب سال گذشته تا حال، به عنوان سرپرست ستره محکمه ایفاى وظیفه مى کند. پیش از آن، پوهاند عبدالسلام عظیمى به عنوان رییس ستره محکمه کار می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.