• انتشار: 10 فوریه 2021
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 54277
پرینت
فعال فرهنگی مهاجر افغانستانی در ایران:

انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) مسلمانان جهان را بیدار کرد

عصر حرکت انقلابی امام خمینی(ره)، عصر دین زدایی، اسلام ستیزی و حاکمیت دو ابرقدرت شرق و غرب بود و پیروزی انقلاب اسلامی در چنین عصری، سیطره و حاکمیت دو ابرقدرت را به چالش کشید و تبعات سرنوشت سازی برای کشورهای اسلامی، به خصوص برای افغانستان به وجود  آورد.

دکتر علی واحدی، فعال فرهنگی اجتماعی شناخته شده مهاجر افغانستانی در ایران گفت پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری رهبر فقید جهان اسلام، حضرت امام خمینی(ره)، در عصر معاصر یک حرکت و یک حادثه سرنوشت ساز برای بشریت خصوصا امت اسلامی بود، زیرا پیروزی انقلاب اسلامی با حمایت ملت مسلمان ایران و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی، معادلات جهانی را به نفع اسلام رقم زد.

وی با بیان این که عصر حرکت انقلابی امام خمینی(ره)، عصر دین زدایی، اسلام ستیزی و حاکمیت دو ابرقدرت شرق و غرب بود، خاطرنشان کرد پیروزی انقلاب اسلامی در چنین عصری، سیطره و حاکمیت دو ابرقدرت را به چالش کشید و تبعات سرنوشت سازی برای کشورهای اسلامی، به خصوص برای افغانستان به وجود  آورد.

این فعال فرهنگی اجتماعی در مورد افغانستان ادامه داد به فاصله یک ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حادثه کمرشکنی علیه دولت کمونیستی وقت افغانستان روی می دهد، قیام ۲۴ حوت مردم هرات.

وی ادامه داد چون ملت افغانستان خصوصا ولایت هرات به دلیل همجواری با ایران، جریان انقلاب اسلامی و پیام های حضرت امام(ره) در این کشور را رصد می کرد، در طول یک ماه الگوگیری کردند و قیام نمودند و موفق شدند برای چند روز حاکمیت دولت کمونیستی کابل را در ولایت هرات ساقط کنند.

دکتر واحدی در وبیناری در کابل گفت حضرت امام خمینی(ره) سرباز و اسلحه صادر نکرد، بلکه طرز تفکر ایشان بود که در ظرف یک ماه سبب شد یک حادثه سرنوشت ساز و کمرشکن برای دولت کمونیستی کابل در هرات رقم بخورد.

وی افزود به فاصله یک سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، علی رغم این که نیروهای متجاوز روس هم در افغانستان حضور داشتند، قیام سوم حوت ۱۳۵۸ مردم کابل اتفاق می افتد، مردم قیام می کنند، بیشتر مراکز نظامی را فتح می کنند و نزدیک بود که کابل سقوط کند، اما در اثر عدم هماهنگی بین مجاهدین، این قیام سرکوب می شود.

ولی به گفته این فعال فرهنگی اجتماعی، قیام سوم حوت مردم کابل دولت کمونیستی کابل و روس ها را بسیار به وحشت انداخته بود، زیرا مردم شب ها در کابل ندای تکبیر سر می دادند و این ندای تکبیر، دولت کابل را به وحشت انداخته بود.

وی گفت جریان انقلاب، روند پیروزی آن و دفاع جدی امام خمینی(ره) از ملت مسلمان و مجاهدین افغانستان توانسته بود به این ملت روحیه بدهد، و آن ها اعتماد به نفس پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.