برگزیده هابین الملل

انصراف۵۰ دانشجوی افغانستانی از تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

با افزایش نرخ ارز طی ماه‌های گذشته در ایران و شروع فصل ثبت‌نام در دانشگاه‌ها؛ عده ای از دانشجویان افغانستانی بدلیل نداشتن توان مالی برای پرداخت شهریه از تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انصراف دادند. این دانشجویان شهریه‌ی خود را به دلار می‌پردازند.

«بهاره خلیلی»، کارشناس پذیرش دانشجویان خارجی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: حدود ۱۲۰ دانشجوی افغانستانی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند که تاکنون بین ۵۰ تا ۶۰ نفر از آن‌ها انصراف داده‌اند.

او درباره‌ی اینکه «آیا این تعداد قطعی است؟»، عنوان کرد: درخواست انصراف از تحصیلشان را داده‌اند؛ ممکن است یک تعدادی کارهای تسویه حساب را انجام نداده باشند و یا درخواستشان آمده و به دنبال این هستند که آیا می‎تواند شهریه‌شان را پرداخت کند یا خیر! کسانی که به صورت قطعی انصراف داده‌اند آن‌هایی هستند که فرم‌هایشان امضا شده و کارهای تسویه حسابشان را کردند.

شهریه دانشجویان افغانستانی که در رشته‌ی پزشکی تحصیل می‌کنند به طور متوسط دو هزار و ۷۰۰ دلار در هر ترم است که پیش از افزایش نرخ ارز برای هر ترم حدود ۱۰ میلیون تومان می‌شد، اما اکنون شهریه‌ی آن‌ها بیش از ۳۶ میلیون تومان می‌شود که خارح از توان مالی آن ها است.
این آمار تنها مربوط به دانشجویان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است با توجه به افتصاد و توان مالی ضعیف جامعه مهاجرین افغانستانی در ایران تعداد دقیق دانشجویانی که به دلیل عدم توانای مالی انصراف داه باشند به مراتب بیشتر از این ها است.
متأسفانه بورسیه های تحصیلی فقط به کسانی تعلق می گیرند که آشنا و رابطه داشته باشند و با در بدل مبالغ کلان فروخته می شوند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا