اجتماعی

انس حقانی: مکاتب دخترانه پس از اصلاح نظام آموزشی بازگشایی می شود

انس حقانی عضو برجسته طالبان می گوید که طی ۲۰ سال گذشته غربی ها در افغانستان نظام تشکیل دادند و هم اکنون وظیفه امارت اسلامی است که این نظام را اصلاح نماید.

انس حقانی که برادر کوچکتر سراج الدین حقانی وزیر داخله طالبان می باشد، شب گذشته در توییتر گفت باز شدن مکاتب دخترانه در افغانستان منتظر اصلاح و تغییر در نصاب آموزشی است.

وی افزود که مکاتب دخترانه الی امر ثانی تعطیل می باشند و هر زمان مشکلات متذکره حل گردید، دروازه های مکاتب به روی دانش آموزان دختر باز می شوند.

لازم به ذکر است که وزارت معارف امارت اسلامی طالبان علیرغم وعده های پیشین خود برای بازگشایی مکاتب در سوم ماه حمل، با صدور اطلاعیه ای فوری مجددا تصمیم به تعطیل ماندن مکاتب برای دختران بالاتر از صنف ششم گرفت و بازگشایی آن را منوط به دستور رهبری طالبان پس از طراحی لباسی مناسب با فرهنگ و رسم و رواج افغانی عنوان کرد.

پیش تر رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان در این خصوص گفته بود که موضوع ادامه تحصیل دختران دو دستگی میان سران طالبان ایجاد کرده است، به نحوی که برخی از آنها با ادامه تحصیل مخالف نیستند، زیرا احترام به حقوق بشر بویژه زنان را بقای سیاسی خود می دانند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی در این باره گفته است که تحصیل دختران به ایجاد یک دو دستگی عمیق میان سران طالبان دامن زده است و طالبان را به دو دسته شهری و فوق محافظه کار تقسیم نموده است.

براساس گزارش این خبرگزاری، قاضی القضات، وزیر امر به معروف و نهی از منکر به همراه برخی شخصیت های دیگر طالبان از جنوب مخالفان اصلی بازگشایی مکاتب دخترانه می باشند.

بیشتر بخوانید:

رینا امیری: منع دختران از تحصیل مبنای اسلامی و افغانی ندارد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا