• انتشار: 28 دسامبر 2020
  • ساعت: 17:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52549
پرینت
جلسه فوق العاده کابینه به ریاست رئیس جمهور غنی برگزار شد

انتقام باید به عدالت منجر شود

رئیس جمهور، وزارت های ذیربط به خصوص وزارت امور داخله و نهادهای عدلی و قضایی را موظف نمود تا در زمینه به محاکمه کشاندن مجرمین و تروریستان اقدام و این روند را سرعت بخشند.

جلسۀ فوق العادۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ظهر امروز با اشتراک اعضای کابینه و والیان کشور از طریق ویدیوکنفرانس دایر شد و در آن روی محور صلح سازی/اعمار صلح که یکی از اهداف دومین سند چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان (ANPDF II) است، بحث صورت گرفت.

ابتدا رئیس جمهور در خصوص رویدادهای تروریستی اخیر در کشور، گفت حملات انجام شده بالای یما سیاووش، محمد یوسف رشید، ملاله میوند، الیاس داعی، رحمت الله نیکزاد، فرشته کوهستانی، فاطمه خلیل، داکتران محبس پلچرخی و سایر همکاران ما، حمله بر یک نسل و تمام ارزش ها و حمله بر قلب و وجدان ما می باشد.

رئیس جمهور افزود: هدف این چنین حملات، از بین بردن ثبات، ایجاد بی اعتمادی و ناامید ساختن نسل جوان کشور می باشد. هدایت من به تمام نهادهای مربوطه این است که به خانواده های شهدا رسیدگی کنند، زیرا غمشریکی و همدردی با آنان وظیفه وجدانی، اخلاقی و اسلامی ما می باشد.

وی همچنان به نهادهای امنیتی و دفاعی هدایت داد تا در زمینه شناسایی و مجازات عاملین این حملات و جلوگیری از تکرار آن، اقدامات عاجل و همه جانبه را روی دست گیرند.

رئیس جمهور گفت حس انتقام ما باید هدفمند و منطقی باشد و موجب اراده و تامین عدالت گردد، طوریکه تجربه میثاق امنیتی در کابل نشان داد، مردم در تامین امنیت همکار بوده و در این زمینه اراده جمعی وجود دارد، بناً به تمامی نهادهای دولتی و والیان ولایات هدایت داده میشود تا در انسجام تمامی اقشار جامعه به شمول علما، متنفذین، نهادهای مردمی و مدافع حقوق زنان و شوراهای مردمی غرض ایجاد صف واحد در مقابل دشمنان این کشور اقدامات لازم را روی دست گیرند.

همچنان رئیس جمهور، وزارت های ذیربط بخصوص وزارت امور داخله و نهادهای عدلی و قضایی را موظف نمود تا در زمینه به محاکمه کشاندن مجرمین و تروریستان اقدام و این روند را سرعت بخشند.

به همین ترتیب رئیس جمهور پیرامون تقاضای جامعه رسانه یی و جامعه مدنی کشور غرض تدویر جلسات اختصاصی شورای امنیت ملی و شوراهای عالی با اشتراک آنها جهت تمرکز روی مشکلات موجود صحبت نموده و به وزارت اطلاعات و فرهنگ و اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری وظیفه سپرد تا ضمن دیدار با جامعه رسانه یی و جامعه مدنی کشور، به همکاری آنها طرح واضح و مشخص را غرض ایجاد بسیج ملی و سرتاسری در این زمینه ارائه نمایند.

به همین ترتیب رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت هایش، از عدم لغو بست های مطبوعاتی/سخنگویان والیان ولایات به جلسه معلومات داده، به اداره ارگان های محل وظیفه سپرد تا به والیان ولایات تصریح نماید که آنان در مسایل استراتیژیک و امنیتی مسوولیت آگاهی دهی را در تفاهم با ارگان های امنیتی داشته ولی در سایر موارد مسوولیت اطلاع رسانی وظیفه تمامی نهادها و سخنگویان مربوط میباشد.

سپس رئیس جمهور غنی به وزارت بازسازی و انکشاف دهات و اداره ارگان های محل وظیفه سپرد تا در تسریع روند توزیع بسته های کمکی برنامه دسترخوان ملی به شهروندان بی بضاعت در فصل زمستان، اقدامات عاجل نمایند.

متعاقباً طبق اجندا، رئیس جمهور پیرامون محور صلح سازی که یکی از اهداف مندرج دومین سند چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان (ANPDF II) است، معلومات داده و روی معیارهای عمده آن شامل مطلوبیت، امکانیت و اعتبار می باشد، تمرکز نمود.

وی در خصوص انواع پیمان های صلح در قرن ۲۱، عناوین مشترک پیمان ها، چارچوب حقوقی، اصلاحات در ساختار دولت، انکشاف اقتصادی و اجتماعی و مشارکت جامعه جهانی با در نظرداشت چگونگی تقویه سرمایه سیاسی، دقت در پروسه و روند صلح، درک و سرعت عمل در مذاکرات، چگونگی ایجاد صف واحد و وحدت نظر اقشار سیاسی در داخل نظام، ایجاد آتش بس و دستیابی به پیشرفت‌ها در پروسه صلح، پایان خشونت به عنوان هدف اساسی، عدم سلیقه گرایی در مذاکرات، پیروی از اجندای توافق شده و دقت در کلمات و زبان منحیث اصول رایج در مذاکرات با استفاده از تجارب جامعه جهانی غرض تمرکز روی کاهش تهدیدها، تشخیص ابعاد مختلف جنگ، تعریف صلح، اجماع ملی، منطقوی و بین المللی و چگونگی استفاده از تجارب متخصصین افغان مقیم خارج کشور (Diaspora) در روند مذکرات و پروسه صلح بحث همه جانبه نموده و تمامی ادارات دولتی و والیان ولایات را موظف ساخت تا با تمرکز روی محور صلح سازی آن را به یک گفتمان ملی مبدل ساخته، فرصت ها و چالش های آن را تشخیص نمایند، تا تدابیر سنجیده گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.