• انتشار: ۳ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۷:۲۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 64020
پرینت

انتقال ۱۵۵ تن از اقارب رئیس شرکت کام ایر به ابوظبی با نام خبرنگار

شبکه بلومبرگ در گزارشی آورده است که شرکت هوایی کام ایر ۱۵۵ تن از کارمندان و اقارب رئیس این شرکت هوایی را به جای خبرنگار و امدادگران از افغانستان خارج کرد.

العربیه فارسی به نقل از بلومبرگ در گزارشی آورده است شرکت هوایی کام ایر در پروازهای قراردادی خود پس از سقوط دولت در کابل و تسلط طالبان بر افغانستان، قرار بوده ۱۸۸ تن از خبرنگاران و امدادگرانی که در معرض خطر قرار داشتند را از افغانستان خارج سازد.

این شرکت اما ۱۵۵ تن از کارمندان و اقارب رئیس این شرکت هوایی خصوصی را از کابل به ابوظبی انتقال داد.

بلومبرگ به نقل از مقامات آمریکایی و سازمان دهندگان پرواز می نویسد که بنیانگذار شبکه «لینکدین» (Linkedin) رید هافمن و همچنین شرکت فیسبوک با تامین بودجه این پرواز برای خروج ۱۸۸ خبرنگار و امدادرسانانی که پس از تسلط بر کابل طالبان در معرض خطر قرار داشتند به موافقت رسیده بودند.

اما کمی قبل از پرواز این ۱۸۸ تن در ۳۰ اگوست ۲۰۲۱، خطوط هوایی «کام ایر» هواپیمای نیمه خالی را با حداقل ۱۵۵ مسافر دیگر به شمول اقارب و کارکنان خود پر کرد.

این امر سبب ایجاد تشویش و غافلگیری ۱۱ ساعته در وزارت خارجه آمریکا و امارات متحده عربی شد، زیرا مسافران اضافی در لیست خروجی‌های وزارت خارجه ایالات متحده نبودند و باعث نگرانی‌های امنیتی و مهاجرتی شدند.

براساس گزارش «بلومبرگ»، این امر باعث خشم بسیاری از سازمان دهندگان و حامیان مالی این پروازها شد که گفته ‌اند، فهرست مسافران اصلی را به دقت بررسی کرده ‌اند و تا زمان فرود هواپیما در ابوظبی از مسافران اضافی مطلع نبوده‌اند.

این افراد از کابل به ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی انتقال داده شدند، سپس ۱۸۸ خبرنگار و امدادرسان افغان از ابوظبی به مکزیک انتقال داده شدند و در آنجا زندگی جدیدی را آغاز کردند.

اما ۱۵۵ تن از اقارب رییس شرکت هوایی «کام ایر» و کارمندان این شرکت هنوز در ابوظبی به سر می‌برند و سرنوشت آنان هنوز مشخص نیست.

بر اساس ایمیل وزارت خارجه آمریکا که به ‌دست شبکه «بلومبرگ» رسیده است، این ۱۵۵ تن توسط شرکت «کام ایر» به هواپیما راه داده شدند و مقام‌های امریکایی پس از فرود هواپیما در ابوظبی از این افراد مطلع شدند.

پس از آن هیچ پروازی با هواپیماهای شرکت «کام ایر» برای انتقال افراد واجد شرایط از افغانستان به ابوظبی صورت نگرفت. قرار است خطوط هوایی قطر افغان‌هایی که تحت تهدید شدید امنیتی قرار دارند را به دوحه انتقال داده و از آنجا به کشورهای سوم انتقال داده شوند.

مسئولان شرکت هوایی «کام ایر» به سوالات شبکه بلومبرگ پاسخی نداده‌اند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] انتقال ۱۵۵ تن از اقارب رئیس شرکت کام ایر به ابوظبی با نا… […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.