• انتشار: ۲۵ میزان ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۹:۲۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49725
پرینت

انتقال تجهیزات نظامی امریکا از افغانستان به پاکستان خلاف توافق نامه استراتژیک کابل-واشنگتن است

همزمان با تخریب بخش هایی از پایگاه نظامی امریکا در بگرام و انتقال تجهیزات نظامی آن به پاکستان کارشناسان امر این اقدام را خلاف توافق نامه استراتژیک کابل-واشنگتن می دانند.

دولت آمریکا که بارها نشان داده به هیچ توافقی پایبند نیست، این بار توافقنامه امنیتی کابل- واشنگتن را که میزان ۱۳۹۳ با دولت افغانستان امضا کرده بود زیرپا گذاشت و همزمان با خروج بخشی از نیروهایش، تجهیزات نظامی خود را که طبق توافقنامه باید در افغانستان می ماند به همراه نظامیان از افغانستان خارج می کند.

باشندگان ولسوالی بگرام می گویند آمریکا همزمان با کاهش نیروهای خود در افغانستان، بخشی از تأسیسات پایگاه هوایی بگرام در ولایت پروان را تخریب کرده است.

ساکنان شهرستان بگرام از تخریب بخشی از  تأسیسات اطراف پایگاه نظامی بگرام توسط نیروهای آمریکایی و انتقال تاسیسات موجود در محوطۀ این پایگاه خبر دادند.

بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی و نظامی نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

شماری از نمایندگان مجلس نیز می‌گویند نیروهای آمریکایی روند انتقال تجهیزات نظامی خود به پاکستان را آغاز کرده اند و این روند خلاف پیمان امنیتی کابل- واشنگتن است.

پس از دستور ترامپ مبنی بر کاهش سطح حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تا سقف چهار هزار ۵۰۰ نیرو ، روند انتقال تجهیزات نظامی این نیروها به پاکستان آغاز شده است.

برخی نمایندگان مجلس می گویند انتقال تجهیزات نظامی آمریکا در حالی که نیروهای افغان برای مقابله با تروریسم به شدت به آن نیاز دارند، خلاف پیمان امنیتی کابل- واشنگتن است.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در مجلس می‌گوید طی ده تا دوازده روز گذشته نیروهای آمریکایی تانک‌ها و تجهیزات خود را به پاکستان انتقال می‌دهند. آنان هر شب و هر روز دویست تا سیصد عراده تانک و تجهیزات نظامی خود را به طرف پاکستان می‌برند.

مجاهد افزود، مجلس نمایندگان افغانستان در دوره شانزده یک قرارداد امنیتی را با آمریکا منعقد کرد که اگر نیروهای آمریکایی و ناتو افغانستان را ترک کنند، باید تجهیزات نظامی خود را به نیروهای افغان بدهند.

به گفته او، «نیروهای آمریکایی باید تجهیزات و تاسیسات خود را سالم به نیروهای افغان تسلیم کنند؛ آنها برای چه آمده بودند و این وطن را خراب کردند که حالا تجهیزات خود را نیز به نیروهای افغان تحویل نمی دهند و به پاکستان می‌برند.»

محمد رفیع مموزی نماینده مردم لغمان نیز می‌گوید، در حالی که جنگ در کشور به شدت افزایش یافته، نیروهای آمریکایی روزانه صدها عراده ماشین آلات و تانک‌های خود را از راه تورخم به پاکستان می‌برند.

مموزی افزود نیروهای آمریکایی این تجهیزات خود را به دولت پاکستان تحویل می‌دهند و در همانجا باقی می‌گذارند.

به گفته او، خواسته مردم افغانستان این است که این تجهیزات به نیروهای افغان تحویل داده شود تا برای تقویت آنها استفاده شود.

این در حالی است که آمریکا و ناتو در دو پیمان امنیتی جداگانه به دولت افغانستان تعهد داده‌اند که نیروهای ارتش را در سطح نیروهای ناتو تجهیز کنند. اما با آنکه چندین سال از امضای این پیمان‌ها می‌گذرد، نیروهای امنیتی افغان با کمبود تجهیزات به ویژه تجهیزات دفاع هوایی مواجه هستند.

طبق پیمان امنیتی کابل- واشنگتن، آمریکا تجهیز نیروهای هوایی افغانستان را تقبل کرده بود اما هنوز این تعهدات خود را انجام نداده است.

نمایندگان در نشست عمومی روز چهارشنبه ۲۳ میزان ۱۳۹۹ تاکید کردند تخریب پایگاه‌ها و انتقال تجهیزات جنگی به پاکستان خلاف موافقت‌نامه امنیتی میان کابل- واشنگتن بوده و آمریکا باید در این مورد تجدید نظر کند.

مشورت، آموزش، تجهیز، حمایت و تقویت پایدار نیروهای دفاعی و امنیت ملی افغانستان به اضافه بخش‌های انجینری منطقه‌ای، خنثی‌سازی بمب‌های کنار جاده و سایر مواد منفجره؛ ایجاد و ارتقای سیستم تدارکاتی و حمل‌ونقل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان؛ گسترش ظرفیت‌های تشریک اطلاعات (اطلاعات امنیتی)؛ تقویت توانایی نیروی هوایی افغانستان و راه‌اندازی تمرینات مشترک نظامی و سایر فعالیت‌های مورد توافق ۲ طرف، بخشی از مواد توافقنامه کابل- واشنگتن در سال ۹۳ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.