• انتشار: 14 مارس 2021
  • ساعت: 12:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 55243
پرینت
گفت و گوی تلفنی اتمر با وزیر خارجه ترکیه

انتظار می رود نشست ترکیه سبب صلح در افغانستان شود

آقای اتمر، برگزاری نشست کشورهای قلب‌آسیا – پروسه‌ی استانبول در دوشنبه را فرصت خوبی برای مشوره‌ها و آمادگی‌های بیشتر برای دور بعدی گفت‌وگوهای صلح خواند.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی افغانستان و مولودچاووش اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه، در باره‌ی نشست استانبول صحبت کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۴ حوت)، از سوی وزارت خارجه منتشر شد، آمده است دو طرف در تماس تلفنی، در باره‌ی گسترش روابط دوجانبه، تقویت تماس‌ها و همکاری‌های چندجانبه، برگزاری نشست کشورهای قلب‌ آسیا – پروسه‌ی استانبول در دوشنبه در اواخر ماه مارچ و هم‌چنان برگزاری دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان در شهر استانبول، گفت‌وگو کرده‌اند.

آقای اتمر در این تماس تلفنی، از آمادگی ترکیه به عنوان دوست قابل‌اعتماد، برای میزبانی دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان ستایش کرد و بر افزایش تماس‌ها و مشوره‌ها در باره‌ی اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان، و نتایج این نشست تاکید کرد.

او، گفت: «انتظار می‌رود نشست ترکیه، گامی به جلو در راستای تامین آتش‌بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطابق به خواست و اراده‌ی مردم افغانستان باشد.»

آقای اتمر، برگزاری نشست کشورهای قلب‌آسیا – پروسه‌ی استانبول در دوشنبه را فرصت خوبی برای مشوره‌ها و آمادگی‌های بیشتر برای دور بعدی گفت‌وگوهای صلح خواند.

وزیر خارجه‌ی ترکیه نیز، در باره‌ی سفر اخیرش به دوحه و دیدارش با وزرای خارجه‌ی قطر و روسیه در مورد روند صلح افغانستان صحبت کرده است.

آقای اوغلو، گفته است: «نشست ترکیه جایگزین نه، بل مکمل روند صلح دوحه خواهد بود. اکثر طرف‌های دخیل برای شرکت در نشست ترکیه ابراز آمادگی کرده‌اند. ما هم آمادگی‌مان را برای شرکت در نشست‌های سه‌جانبه‌ی افغانستان و ترکیه با کشورهای ایران و پاکستان ابراز می‌داریم.»

قرار است در هجدهم مارچ، مسکو میزبان نشستی برای تسریع روند صلح افغانستان باشد. مقام‌های ارشد حکومت افغانستان، نمایندگان طالبان و برخی از کشورها، برای شرکت در این نشست دعوت شده‌اند.

همچنان، مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه نیز گفته است که استانبول برای میزبانی از گفت‌وگوهای صلح افغانستان در ماه اپریل آمادگی می‌گیرد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، گفته است که حکومت افغانستان در هر دو نشست پیش رو شرکت خواهد کرد.

آقای محب گفته است: «ما بر اساس سطح اشتراک کشورها و طالبان، هیئت خود را به روسیه و ترکیه می‌فرستیم. اگر سطح اشتراک در حد هیئت باشد، هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت شرکت خواهد کرد و اگر سطحش تغییر کند، به همان سطح ما در این نشست‌ها شرکت خواهیم کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.