• انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۰۰:۳۱
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 14891
پرینت

انتشار یک مقاله در روزنامه، وزیر اطلاعات پاکستان را از کار برکنار کرد

مقامات پاکستان می گویند که وزیر اطلاعات این کشور بخاطر انتشار یک مقاله در یکی از روزنامه های این کشور که سبب اختلافاتی میان ارتش و دولت پاکستان شد، از کارش برکنار شده است.

دفتر مطبوعاتی نخست وزیر پاکستان امروز (شنبه) در بیانیه ای گفت که پرویز رشید وزیر اطلاعات پاکستان بخاطر انتشار یک مقاله در یکی از روزنامه های این کشور که سبب اختلافاتی میان دولت و ارتش پاکستان گردید، از کارش برکنار شده است.

در همین حال، دو منبع آگاه از وزارت اطلاعات پاکستان به رویترز گفته اند که پرویز رشید وزیر اطلاعات پاکستان خود از سمتش کنار رفته تا یک تیم تحقیق مشخص کند که آیا او منبع مقاله منتشره در این روزنامه بوده است و یا خیر.

روزنامه «داون» چاپ پاکستان ماه گذشته، در شماره ای از جزئیات برگزاری یک جلسه محرمانه میان سران پاکستان بر سر مسئله امنیت ملی این کشور خبر داد.

بیانیه نخست وزیر این کشور می گوید “شواهد موجود نشان می دهد که منبع مقاله منتشره در این روزنامه، پرویز رشید وزیر اطلاعات بوده و به وی گفته شده تا از سمتش کناره گیری کند. تا از این رو همچنین اجازه دهد یک تیم تحقیق مستقل، مسئله را پیگیری کند.”

تیم تحقیق قرار است بررسی کند که منبع مقاله چاپ شده در روزنامه داون این کشور که در تاریخ ۶ اکتبر جزئیاتی از برگزاری یک جلسه پر تنش و سطح بالا بر سر مسئله امنیتی میان سران نظامی و دولتی پاکستان داد، چه کسی بوده است.

مقامات دولتی و دیپلوماتیک پاکستان می گویند که این مقاله روزنامه داون سبب تلخی روابط میان حزب مسلم لیگ محمد نواز شریف و ارتش این کشور شد. ارتش این کشور حزب مسلم لیگ را مسئول افشا شدن این اطلاعات می داند و می خواهد منبع آن مجازات گردد.

گفتنی است که روابط دولت غیرنظامی و ارتش پاکستان همواره طی سال های اخیر با تنش هایی همراه بوده است، تا حدی که تاکنون چندین تن از نخست وزیران این کشور به شمول محمد نواز شریف نسخت وزیر فعلی با کودتا از سوی ارتش هنگام دولت شان مواجه شده اند.

منابع آگاه گفته اند که در جلسه متذکره، دولت غیرنظامی پاکستان از مقامات ارتش این کشور خواسته اند تا در صورتی که دولت غیرنظامی بخواهد گروه های شورشی ضد هندی مانند جیش محمد و لشکر طیبه را دستگیر کند، ارتش پاکستان در دستگیری آنان مداخلت نکند.

هند مدت هاست که ارتش پاکستان را متهم به حمایت از این گروه ها برای دامن زدن به ناآرامی ها در منطقه کشمیر تحت کنترول هند و دیگر مناطق می کند؛ اتهامی که مقامات پاکستانی آن را رد می کنند.

دفتر نخست وزیر پاکستان همچنین مقاله منتشر شده را غیر دقیق عنوان کرده و گفته می شود که مدیر مسئول و خبرنگار این مقاله به طور موقت ممنوع الخروج از پاکستان شده اند.

این دفتر همچنین در این خصوص نوشته است که مقاله روز ششم اکتبر روزنامه داون، اطلاعات امنیت ملی پاکستان را افشا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.