• انتشار: 22 اکتبر 2018
  • ساعت: 00:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 29947
پرینت

انتخابات پارلمانی پایان یافت

رئیس کمسیون مستقل انتخابات، پایان انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد.

به گزارش رها، عبدالبدیع صیاد، رئیس کمسیون مستقل انتخابات ، پایان انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد. انتخاباتی که بعد از تأخیری سه ساله، در روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار شد.
آقای صیاد گفت نزدیک به چهار میلیون نفر در ۳۲ ولایت به نامزدان دلخواه شان در پارلمان آینده رأی دادند اما در دو ولایت دیگر، قندهار و غزنی انتخابات برگزار نشد.
در قندهار بخاطر نگرانی‌های امنیتی که پس از کشته شدن جنرال عبدالرازق فرمانده پلیس بروز کرد، انتخابات یک هفته به تعویق افتاد. قرار است شنبه آینده (۲۷ اکتوبر) مردم قندهار پای صندوق‌های رأی بروند. اما هنوز زمان برگزاری انتخابات غزنی اعلام نشده است.
این انتخابات خونین ترین انتخابات چند سال گذشته بود. طالبان به مردم افغانستان هشدار داده بودند که ادر انتخابات شرکت نکنند. در روز اول رأی گیری ۱۹۲ حادثه امنیتی روی داد که ۲۸ کشته و دهها زخمی برجای گذاشت.
در روز دوم نیز بسیاری از مراکز رأی دهی بسته ماند و در این روز نیز چهار ناظر انتخاباتی در ولایت بلخ جان خویش را از دست دادند.
در این انتخابات بی نظمی ها و کم کاری های زیادی مشاهده شد گفته می شود اکثر کارمندانی که برای رأی گیری استخدام شده بودند سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند که این امر موجب اعتراض ریاست اجرائیه هم شد.
او در مصاحبه با طلوع نیوز گفت که کارمندان نمی توانستند حرف عین را پیدا نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.