• انتشار: 26 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:27
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38089
پرینت
نهاد‌های ناظر انتخاباتی:

انتخابات می توان کشور را به بحران بکشد

مسوولان نهاد‌های ناظر انتخاباتی می‌گویند غفلت کمیسیون‌های انتخاباتی، دخالت‌های غیر قانونی در انتخابات و عدم احترام به قوانین و اصول، می‌تواند انتخابات را به یک بحران تمام عیار در کشور تبدیل کند.

مسوولان نهاد‌های ناظر انتخاباتی امروز پنجشنبه (۴ میزان) در نشست جداگانه خبری در کابل نسبت به بحران پس از انتخابات ریاست جمهوری هشدار دادند.

یوسف رشید رییس اجرایی فیفا گفت،عدم بی‌طرفی کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی، دولتی  و دخالت زورمندان محلی درامور انتخابات از نگرانی‌های جدی فیفا می‌باشد.

وی بیان داشت:” امنیت تخنیکی دستگاه‌های بامتریک، عدم پذیرش نتایج انتخابات از سوی نامزدان و تهدید آنها مبنی برگرفتن سلاح، غفلت و سهیل انگاری کمیسیون‌های انتخاباتی‌، اندک بودن ناظرین بین‌المللی و عدم مصئونیت مواد حساس بعد از انتخابات از دیگر نگرانی ما است.”

آقای رشید از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که با بی‌طرفی تمام روند انتخابات را درست مدیریت کرده و تمام جلسات و تصامیم رسیدگی به شکایات خویش را علنی اتخاذ نماید.

مسوولان فیفا ادعا دارند علی‌الرغم تلاش‌های وسیع در جهت رفع چالش‌های انتخاباتی هنوز هم مشکلات باقیست که سلامت انتخابات را در کشور تهدید می‌کند.

مسوولان فیفا می‌گویند:” یافته‌های ما نشان می‌دهند که نا امنی، سراسری نبودن انتخابات، بی‌باوری‌های سیاسی میان نامزدان، چالش‌های مدیریتی در سطح مرکز و ولایات، فقدان یک سیستم جامع برای مدیریت انتخابات و اعمال نفوذ زورمندان محلی در کار کمیسیون‌ها از تهدیدات جدی است که سلامت انتخابات روز شنبه را زیر سوال خواهد برد.”

یافته‌های نظارتی فیفا از کمپاین‌های انتخاباتی

نعیم اصغری عضو فیفا گفت، یافته‌های فیفا از جریان کمپاین نامزدان نشان می‌دهد که استفاده از امکانات و منابع عامه به صورت نامتوازن از سوی برخی نامزدان صورت گرفته است.

وی بیان داشت، عدم حفظ بی‌طرفی برخی از کارمندان ارشد حکومتی، موقف‌گیر‌های غیراخلاقی و غیر معیاری یک نامزد علیه نامزد دیگر، ضعیف عمل کردن مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی برای بررسی شکایات، عدم محاسبه دقیق مصارف نامزدان، استفاده از افراد زیرسن در همایش‌های انتخاباتی و عدم سرتاسری بودن کمپاین‎های انتخاباتی از دیگر یافته‎های نظارتی فیفا می‌باشد.

آقای اصغری گفت:” فیفا باورمند است که نا امنی و سوء مدیریت انتخاباتی می‌تواند باعث وارد شدن صدمات جدی در جریان نتایج انتخابات شود، لهذا هشدار می‌دهیم که درصورت اندک غفلت کمیسیون‌های انتخاباتی و عدم احترام به قوانین و اصول، انتخابات را به یک بحران تمام عیار تبدیل خواهد کرد.”

وی بیان داشت بدون هماهنگی و همکاری نهاد‌های ذیربط، نا امنی می‌تواند به عنوان یک عامل باعث توجیه کم کاری‌ها و زمینه ساز دست کاری در پروسه رای دهی و اعلام نتایج گردد.

در همین حال نعیم ایوب زاده رئیس اجرایی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تیفا نیز در یک نشست خبری دیگر در کابل گفت که لیست رای دهندگان، هنوز در هیچ یک از مراکز رای دهی نشر نشده است و این خود یک نگرانی بزرگ در راستای تقلب انتخاباتی شمرده می‌شود.

وی بیان داشت که احصاییه رای دهندگان با نفوس برخی از ولایات هماهنگی ندارد در برخی ولایات احصاییه رای دهندگان نسبت به نفوس ولایت بیشتر است.

آقای نعیم زاده گفت: برخی از مناطق که در انتخابات پارلمانی یک هزار رای دهنده داشت حالا ده چند افزایش یافته است.

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت: نگرانی‌ها از تقلب گسترده در خود کمیسیون‌ها نیز وجود دارد و هیچ ناظرخارجی برای نظارت از کار کمیسیون‌ها در داخل این دو کمیسیون وجود ندارد و بر اساس گزارش‌ها برخی ها در تلاش مهندسی در داخل کمیسیون اند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه در سراسر کشور برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.