• انتشار: 26 دسامبر 2018
  • ساعت: 14:40
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 31174
پرینت

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سه ماه به تأخیر افتاد

کمسیون انتخابات اعلام کرد انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود در تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ برگزار شود، با سه ماه تاخیر در ماه سرطان برگزار خواهد شد.

به گزارش رها، با تصمیم کمسیون مستقل انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری سه ماه با تأخیر برگزار می شود.

یک منبع در کمسیون مستقل انتخابات تأیید کرد که تاریخ دقیق برگزاری انتخابات فردا پنجشنبه ششم جدی از طرف این کمسیون اعلام خواهد شد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، کندی روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکی از دلایل این تأخیر است.

به گفته این منبع، تاکنون ۵۰ نفر بسته‌های معلوماتی را برای ثبت نام در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری دریافت کرده‌اند، اما هیج یک نتواسته‌اند، شرایط لازم را برآورده کنند.

این منبع کمسیون مستقل انتخابات افزود که شماری از نامزدها نتوانسته‌اند معاونان خود را معرفی کنند و یا یک میلیون افغانی (حدود ۱۳۰ هزار دلار) ضمانت بانکی را فراهم آورند.

چند روز قبل رفیع الله بیدار، یکی از اعضای این کمسیون نیز گفته بود که هدف از تعویق انتخابات، “آوردن اصلاحات و بهترشدن امور انتخاباتی است که به کار و زمان بیشتری نیاز دارد”.

آقای بیدار افزوده بود که کمسیون مشورت‌های لازم را با طرف‌های مربوط آغاز کرده‌ و اکنون گفتگو با احزاب، نهادهای ناظر و نهادهای مدنی جریان دارد. نتیجه این دیدارها با حکومت افغانستان که تأمین کننده امکانات مالی و امنیتی انتخابات است، شریک ساخته خواهد شد.

علاوه بر مسایل امنیتی، مشکلات اقلیمی نیز یکی از چالش‌هاست. به دلیل سرد سیر بودن افغانستان انتقال مواد انتخاباتی و برگزاری انتخابات در ماه حمل در مناطق سرد و کوهستانی مشکل است.

موضوع تأخیر در انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمسیون در حالی مطرح می‌شود که این موضوع در هفته‌های گذشته به دلیل گفتگوهای صلح با طالبان نیز خبرساز شده بود.

این در حالی است که با گذشت بیش از دو ماه از انتخابات مجلس نمایندگان هنوز نتایج ابتدایی این انتخابات در کابل و چند ولایت دیگر اعلام نگردیده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.