• انتشار: 25 سپتامبر 2019
  • ساعت: 09:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38025
پرینت
کرزی در مصاحبه با اسوشیتدپرس:

انتخابات در شرایط فعلی شعله ورتر کردن آتش حملات طالبان است

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور می گوید برگزاری انتخابات در شرایط کنونی می تواند صلح در افغانستان را تهدید کند.

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است چند روز دیگر در ششم میزان(۲۸ سپتمبر) برگزار شود، حامد کرزی برگزاری این انتخابات را به نفع منافع ملی کشور نمی داند.

وی در مصاحبه با اسوشیدپرس افزود انتخابات در شرایط فعلی به طور جدی پروسه صلح در کشور را تهدید می کند.

کرزی اذعان داشت انتخابات در شرایط کنونی درست مثل این است که از یک بیمار قلبی بخواهیم در دو ماراتون شرکت کند. انتخابات به احتمال زیاد سبب افزایش حملات طالبان برای ناامن ساختن کشور می شود.

کرزی گفت:«الان زمان انتخابات نیست!»

به باور رئیس جمهور پیشین نمی توانیم انتخابات را در کشوری برگزار کنیم که یک بحران خارجی بر آن تحمیل شده است، کشوری که خارجی ها به خاطر منافع و اهداف خود در آن می جنگند.

کرزی افزود:«جنگ مال ما نیست، ما فقط در این جنگ کشته می شویم.»

کرزی که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ رئیس جمهور افغانستان بود هنوز هم از چهره های برجسته در کشور به حساب می آید.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود به مذاکرات صلح امریکا با طالبان اشاره کرد و گفت اگر مذاکرات صلح امریکا و طالبان در مورد پایان جنگ در افغانستان قرار نیست از سر گرفته شود، خود افغانستانی ها باید بنشینند و در یک گفت و گوی بین الافغانی راهی برای برون رفت از جنگ نزدیک به دو دهه در کشورشان پیدا کنند.

قابل ذکر است مذاکرات صلح امریکا و طالبان که دولت افغانستان در آن حضور نداشت، اوایل ماه جاری میلادی به دستور ترامپ متوقف شد. ترامپ افزود به دلیل حمله تروریستی طالبان در کابل که در آن دوازده نفر از جمله یک سرباز امریکایی کشته شد، مذاکرات صلح را متوقف کرده است.

این در حالی است که مذاکرات صلح امریکا و طالبان پس از نه دوره برگزاری در دوحه قطر به مرحله امضا رسیده بود.

افغانستان در شنبه هفته آینده(ششم میزان) چهارمین انتخابات ریاست جمهوری خود از حمله امریکا به افغانستان و سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ تاکنون را برگزار می کند. این انتخابات از آن جهت مهم است که مذاکرات صلح امریکا و طالبان که احتمال داشت به تشکیل دولت موقت منجر شود اکنون به بن بست خورده است.

ناامنی های ناشی از افزایش حملات تهاجمی و انتحاری طالبانی که انتخابت را تهدید کرده اند و احتمالات مربوط به بروز برخی تقلبات گسترده از جمله چالش های بزرگ برای انتخابات روز شنبه هفته آینده قلمداد می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.